Írán v rámci potenciální dohody OPEC obdržel lepší nabídku; Irák zůstává pro dohodu problémem (2)
Ačkoliv řádné zasedání kartelu OPEC bude až 30. listopadu, tak od začátku listopadu probíhají neformální rozhovory ministrů a expertní diskuze. Dohodu o snížení nebo zmrazení produkce potenciálně mohou blokovat země Írán a Irák, tyto země nemusí souhlasit s detaily dohody. Agentura Reuters dnes zveřejnila zprávu o nové nabídce pro Írán, která je výhodnější než před měsícem a půl. Představitelé Íránu se prozatím nevyjádřili.
Írán v minulosti jakoukoliv dohodu OPEC blokoval, protože západní mocnosti teprve začátkem roku zrušily ekonomické sankce. Po zrušení sankcí se produkce ropy zvýšila téměř na předsankční úrovně, což byl dříve požadavek Íránu. V současné době Írán požaduje návrat tržního podílu na předsankční úrovně, což implikuje produkci ropy na úrovni 4,0-4,2 mb/d.
Podle agentury Reuters členské státy OPEC Íránu nabídly, že by v rámci dohody mohl zmrazit produkci ropy na úrovni 3,92 mb/d. Před měsícem a půl země OPEC Íránu nabízely 3,6-3,7 mb/d. Současná produkce Íránu je na úrovni 3,9 mb/d, ačkoliv se číslo může lišit podle různých odhadů.
Ruský ministr pro energetiku Novak oznámil, že je Rusko připraveno se k dohodě připojit. Novak v současné době nemluví o snížení produkce ropy, ale o zmrazení produkce ropy po dobu šesti měsíců nebo déle.
Problémem zůstává Irák, který má problém s odhadem produkce ropy. Sekundární zdroje kartelu OPEC podle Iráku podhodnocují produkci ropy, což by v případě úspěšné dohody mělo vést k většímu omezení irácké produkce. Někteří představitelé Iráku se vyjadřují poměrně jasně v tom, že se produkce ropy nesníží pod 4,7 mb/d. Mezitím Irák s ropnými společnostmi podepisuje nové kontrakty a v současné době nemá plán na snížení produkce. Důvodem je boj s islamistickým státem a rovněž se zmiňuje návrat tržního podílu na předsankční úrovně v době vlády Saddama Husajna. Sankce na Irák byly uvaleny v 90. letech 20. století.
Irácký ministr pro ropu deníku Wall Street Journal oznámil, že je ohledně potenciální dohody optimistický. Podle ministra se nejedná prozatím o dohodu, ale o uspokojivé výsledky.
Kromě Íránu má zvláštní výjimku ještě Libye a Nigérie. Libye může produkci ropy nadále zvyšovat, nicméně potřebuje investice od západních společností. V případě Nigérie se v poslední době obnovily militantní útoky, které způsobily pokles produkce ropy. Říjnová produkce ropy podle agentury Platts byla na úrovni 1,84 mb/d. Podle agentury se produkce kvůli útokům snížila přibližně o 150-200 tisíc barelů denně.
Ceny ropy jsou v současné době nejvíce ovlivňovány vývoj jednání kartelu OPEC, posilováním (oslabováním) amerického dolaru a sentimentem na akciových trzích. Posilování dolaru ovlivňuje cenu ropy a jiné komodity negativně.
Zdroj: Reuters, Platts
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Eurozóna: Sezónně očištěná obchodní bilance za březen skončila v přebytku 27,9 mld. EUR
- Vývoj cen komodit: Měď (-1,68 %), stříbro (-0,98 %) a zemní plyn (-0,68 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,92
- Pražská burza otevírá seanci v zeleném
- Frankfurt otevírá v zeleném
- Gevorkyan reportoval za 1Q, výhled byl upraven po přechodu na výkaznictví dle IFRS standardů
- Akciový výhled
- Asijsko-pacifický region se obchoduje smíšeně
- Evropské futures se obchodují v zeleném
- Očekávané události: Obchodní bilance (eurozóna), index importních cen (USA)