Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Evropská centrální banka byla ve stress testech vůči Deutsche Bank shovívavá, uvádí Financial Times

Evropská centrální banka byla ve stress testech vůči Deutsche Bank shovívavá, uvádí Financial Times

10.10.2016 19:38, DBK, BAADBK

Evropská centrální banka (ECB) byla v letních zátěžových testech vůči Deutsche Bank shovívavá, uvedl deník The Financial Times. Do kapitálové přiměřenosti Deutsche Bank přičetla prostředky z prodeje podílu v Hua Xia bank, ačkoliv transakce ještě nebyla dokončena.

Výsledky Deutsche Bank v testech zahrnovaly prostředky ve výši 4 mld. USD z prodeje podílu v čínské bance Hua Xia, ačkoliv prodej nebyl uskutečněn do konce roku 2015, kdy byla stanovena uzávěrka pro zátěžové testy. Prodej podílu byl dohodnutý v prosinci, nebyl však zatím dokončen.

Žádná z dalších 50 bank v testech neměla podobnou „poznámku pod čarou“, kde byl přístup k Deutsche Bank vysvětlen, ačkoliv i některé další banky realizovaly podobné divestice, uvádí FT.

Cílem testů bylo obnovit důvěru v evropské banky skrze porovnání jejich financí stejným způsobem. Leč se zdá, že investoři si je investoři vyložili jako náznak, že by ECB přišla na pomoc velkým bankám, uvádí deník Financial Times.

„Je to [přístup k Deutsche Bank] matoucí,“ řekl Chris Wheeler, analytik Atlantic Equities. „Vzhledem k okolnostem je nevyhnutelné, že trh bude podezřívavý a bude mít obavy ohledně věrohodnosti výsledků,“ dodal.

Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET1 u Deutsche Bank by v „katastrofickém“ scénáři stress testů zahrnujícím pokuty a prostředí s nízkými úrokovými sazbami a ekonomickým růstem klesl na 7,8 %. Bez uplatnění výjimky a započítání prostředků z prodeje podílu v Hua Xia by klesl až na 7,4 %. Tato hodnota by byla stále nad regulatorními minimy, vyšší zveřejněná hodnota však pomohla ujistit investory ohledně kapitálové pozice banky.

Výsledky stress testů u vybraných bank, světle růžová barva naznačuje, o kolik Evropská centrální banka Deutsche Bank přilepšila

Výsledky stress testů u vybraných bank, světle růžová barva naznačuje, o kolik Evropská centrální banka Deutsche Bank přilepšila

Evropská centrální banka (ECB) je zodpovědná za schvalování jakýchkoliv výjimek v metodologii uplatňované Evropským orgánem pro bankovnictví (EBA). ECB uvedla, že ke všem bankám přistupuje stejně a v souladu s regulací. K případu Deutsche Bank se odmítla vyjádřit. EBA uvedla, ve stress testech bylo uplatněno přibližně 20 výjimek s cílem eliminovat zjevné anomálie v do budoucna hledících testech u událostí, které nastaly již v roce 2015.

Podle FT se tyto výjimky týkaly spíše omezených úprav administrativních nákladů, zisků/ztrát z nepokračujících operací a dalších provozních nákladů. U Deutsche Bank je podle FT pouze uvedeno, že výsledky zahrnují prostředky z prodeje podílu v Hua Xia, který bude dokončen v roce 2016, aniž by byla projevena snaha se nějak vypořádat s oficiálním pravidlem, které vylučuje jakékoliv divestice, kapitálová opatření či další transakce, které nebyly dokončeny do 31. 12. 2015, i když byly před tímto datem dohodnuty.

Akcie Deutsche Bank na Xetře (DBK) uzavřely se ziskem 3,4 % na 12,5 EUR, na RM-SYSTÉMu (BAADBK) uzavřely se ztrátou 0,5 % na 325 Kč.

Zdroj: The Financial Times


Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6733326,04267
USD21,0114422,17756
GBP28,8883730,49164
CHF22,5789523,83205
PLN5,377185,67562

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X