Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Bank of England ponechala monetární politiku beze změny, uvolnění očekává na srpnovém zasedání

Bank of England ponechala monetární politiku beze změny, uvolnění očekává na srpnovém zasedání

14.7.2016 14:16

Bank of England se rozhodla ponechat klíčovou sazbu na 0,5 % a objem prostředků nakoupených v rámci QE ve stávajícím objemu 375 mld. GBP. Většina členů bankovní rady očekává uvolnění monetárních podmínek na srpnovém zasedání.

Pro ponechání sazby na 0,5 % hlasovalo 8 členů bankovní rady, pro snížení na 0,25 % se vyslovil pouze Gertjan Vlieghe. V ponechání objemu prostředků nakoupených v rámci kvantitativního uvolňování na 375 mld. GBP byla rada jednomyslná. Většina ekonomů oslovených agenturou Bloomberg očekávala snížení sazby na 0,25 % na základě náznaků guvernéra Marka Carneye z minulého týdne.

Většina členů rady očekává uvolnění monetárních podmínek na příštím zasedání 4. srpna, uvádí BoE v prohlášení. Rada diskutovala o řadě možností uvolnění a kombinaci použitých prostředků, o které se spolu s mírou uvolnění rozhodne v srpnu.

rozhodnutí Velké Británie opustit Evropskou unii BoE uvádí, že finanční trhy prudce zareagovaly na výsledky referenda a zafungovaly dobře. Od posledního zasedání krátkodobé i dlouhodobé sazby klesly a 6% pokles libry se projevil na tržních očekáváních inflace. Krátkodobá očekávání vzrostla k historickým průměrům a dlouhodobá mírně klesla.

Oficiální data o ekonomické aktivitě v období od britského referenda zatím nejsou k dispozici. Podle předběžných známek výsledky ovlivnily sentiment domácností i firem, některé ukazatele podnikatelské a spotřebitelské důvěry prudce klesly. První průzkumy a kontakty centrální banky ukazují, že některé firmy začínají s oddalováním investičních projektů a rozhodnutí ohledně náboru pracovníků. Průzkumy z realitního trhu naznačují výrazný pokles očekávané aktivity. Celkově tyto ukazatele naznačují, že ekonomická aktivita v blízkém období pravděpodobně oslabí.

Bank of England již dříve uvedla, že rozhodnutí voličů opustit EU by mohlo mít podstatné důsledky na výhled výkonu a inflace. Podle bankovní rady, že řada aspektů působících na poptávku, nabídku a směnný kurz by mohla vést k výrazně nižší růstové trajektorii a vyšší inflační trajektorii oproti květnovým projekcím. Nový výhled reflektující vliv referenda centrální banka zveřejní v rámci inflačního reportu na srpnovém zasedání.

Philip Hammond, nový britský ministr financí, dnes uvedl, že není potřeba pro nouzový rozpočet, kterým před referendem hrozil jeho předchůdce George Osborne.

Rozhodnutí Bank of England se na trzích projevilo posílením libry vůči dolaru (aktuálně o 1,9 %), evropské akcie odevzdaly menší část zisků (Stoxx 600 aktuálně roste o 0,7 %), výnos britských 10letých dluhopisů roste o 0,065 p. b. na 0,811 % a německých o 0,09 p. b. na -0,033 %.

Zdroj: Bank of England, The Financial Times


Jan Tománek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,9248526,30815
USD22,1289323,35707
GBP29,4371431,07086
CHF23,9246125,25239
PLN5,315985,61102

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X