Rafinérské marže v květnu zřejmě zůstaly nedaleko dubnových hodnot, Unipetrol se potýká s odstávkou
Na základě rafinérské marže společnosti Neste lze soudit, že podmínky v rafinérském sektoru v květnu zůstaly podobné jako v dubnu.
Rafinérská marže společnosti Neste v květnu zaznamenala podobný vývoj jako v dubnu, s nejsilnějšími hodnotami na konci měsíce.
Poznámka: Popisek v grafech se týká měsíce před značkou.
Evropské rafinérské společnosti a pumpy by měly těžit ze stávek ve Francii, kde došlo k přerušení provozu v ropných rafineriích, terminálech, ale i k blokádám skladišť paliv. Podle pondělní zprávy ČTK výroba nadále stojí ve čtyřech z osmi rafinerií a v dalších dvou je omezen, stávka pokračuje i v několika terminálech.
Společnost CCS hlásí, že průměrná cena PHM (Natural + Nafta) v ČR v květnu vzrostla na 27,32 Kč/litr z dubnových 26,48 Kč/l.
Unipetrol se však i nadále potýká s odstávkami provozu. Ke konci května došlo v Kralupech k explozi při odstávce FCC jednotky, kvůli které musela být odstavena celá rafinerie. Délka odstávky nebyla zatím upřesněna.
Litvínovská rafinerie se po jarní odstávce vrátila do provozu, výše její produkce však bude záviset na možnostech prodat veškeré její produkty, jelikož část z nich je zpracovávána v Kralupech.
Akcie Unipetrolu (BAAUNIPE) se dnes obchodují se ziskem 1,5 % na 177,7 Kč.
Zdroj: Unipetrol, ČTK, CCS
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,6 %, výdaje se zvýšily o 0,9 %
- Eurozóna: ECB ponechala sazby beze změny v souladu s očekáváním
- Amazon reportoval za 1Q rekordní provozní marži, růst AWS zrychluje
- Alphabet v 1Q překonal odhady, růst cloudu výrazně zrychluje, společnost plánuje více investovat
- Eurozóna: Míra nezaměstnanost v březnu dosáhla dle očekávání 6,2 %
- Eurozóna: HDP v 1Q dle předběžných dat meziročně vzrostl o 0,8 % při očekávání růstu o 0,9 %
- Eurozóna: CPI v dubnu dle předběžných dat vzrostl o 3,0 % podle očekávání
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,4 %), zlato (+1,39 %), zlato (+1,24 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,37
- ČR: Měnová zásoba M2 v březnu meziročně vzrostla o 4,8 %





