Americké rafinérie zaznamenávají vysoké rafinérské marže z dieselu
Americké rafinérie v současné době zaznamenávají nejvyšší marže z produkce dieselu od letošního února. Marže jsou pozitivně ovlivněny nižší produkcí v USA, která zapříčinila v tomto období roku neobvykle vysoký pokles zásob.
Letos v zimě byla neobvykle nízká poptávka po dieselu a jiných destilátech kvůli mírné zimě (což ovlivnilo i poptávku po plynu), což se projevilo v propadu marží z produkce těchto produktů. Americkým rafinériím se v 1Q kvůli nízkým maržím meziročně snížil zisk o 74 %.
Silná poptávka po dieselu nepřichází v pravý čas, protože řada amerických rafinérií se soustředí na produkci benzínu před očekávanou rekordní motoristickou sezónou.
Crack Spread u dieselu, který slouží k odhadu zisku z produkce rafinérských produktů, se tento měsíc zvýšil o 40 % na 14,90 dolaru za barel, což je nejvyšší úroveň od letošního února.
Minulý týden se v USA zásoby destilátů snížily o 3,2 mil., což byl druhý největší mezitýdenní pokles od roku 1982, kdy americký úřad EIA shromažďuje údaje.
Ve světě vypadá nejvíc zajímavě poptávka v Indii, která vykazuje silnou dynamiku. Některé americké rafinérie do Indie navyšují exporty včetně zmíněného dieselu.
Podle analytiků Wood Mackenzie se produkce dieselu v USA meziročně snížila o 300 tisíc barelů denně. Důvodem jsou vyšší marže z produkce benzínu, což motivovalo rafinérie k vyšší produkci benzínu a menší produkci destilátů.
Na druhé straně v letních měsících se očekává rekordní využití rafinérské kapacity, což by mělo přebytek poptávky snížit.
Následující obrázek ukazuje vývoj zásob destilátů v USA podle týdenních zásob, které vycházejí každou středu od úřadu EIA.
Druhý graf ukazuje vývoj indikativní poptávky po destilátech v USA, která naznačuje růst poptávky z několikaletých minim.
Zdroj: Reuters, EIA, John Kemp píšící pro agenturu Reuters
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Apple reportoval za 2Q slabší výnosy v Číně a varoval před dopady cel
- Qualcomm ve 2Q překonal odhady tržeb, investory ale znejistěl opatrný výhled
- Amazon reportoval solidní čísla za 1Q, avšak očekává náročnější obchodní klima z důvodu cel
- Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v březnu na 6,2 %
- Eurozóna: Index CPI v dubnu dle předběžných dat meziročně vzrostl o 2,2 %
- Meta vykázala za 1Q zisk na akcii výrazně nad očekáváním, navyšuje investice do AI
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-1,49 %), zlato (+1,43 %), měď (+1,23 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,97
- Eurozóna: Index PMI ve výrobě v dubnu dle konečných dat na 49,0 b. při očekávání 48,7 b.
- Německo: Index PMI ve výrobě dosáhl v dubnu dle konečných dat 48,4 b. při očekávání 48,0 b.