5 faktorů, které mohou v nejbližší době ovlivnit cenu ropy
Cena americké ropy WTI se v posledních dnech poprvé přiblížila k úrovni 50 USD/barel. Zatímco názory obchodníků na další cenový vývoj na této komoditě se výrazně liší, následující článek přináší několik faktorů, které by mohlo být zajímavé v nejbližší době v souvislosti s ropou sledovat.
Vážné problémy Nigérie a ostatních zemí z kartelu OPEC
O nedávném zhoršení bezpečnostní situace v Nigérii a jejích možných dopadech na trh s ropou jsme Vás nedávno informovali v samostatném komentáři zde. S problémy se však potýká i řada jiných zemí z kartelu OPEC.
Následující graf ukazuje historický vývoj neplánovaných výpadků dodávek ropy pro jednotlivé země kartelu OPEC v milionech barelů za den.
Z grafu je patrné, že ač se koncem loňského roku často diskutovalo o dopadech zrušení sankcí vůči Íránu, jehož denní produkce dosahuje 1 mil. barelů, celkové výpadky kartelu zaznamenaly pouze mírnější pokles. To bylo způsobeno především většími výpadky Nigérie, Iráku a Kuvajtu. Současně situace v Libyi zůstává, i přes dočasné příměří soupeřících vlád z východu a západu země, nadále napjatá. Ani Venezuela nejeví známky zlepšení, když tamní prezident vyhlásil dokonce 60denní stav nouze.
Narušení dodávek ostatních zemí
Neplánované výpadky dodávek ropy se netýkají zdaleka jen zemí z kartelu OPEC. Požáry v kanadské provincii Alberta se, kromě tamní přírody, dotkly i nalezišť ropy. V důsledku požárů byly z provozu vyřazeny dodávky v denním objemu 1 mil. barelů, což odpovídá přibližně pětině celkové kanadské produkce. Přestože by se situace měla vrátit do normálu v řádu týdnů, určitá nejistota je nadále patrná. I produkce v USA v poslední době spíše klesala – od maxim z dubna loňského roku o 0,5 mil. barelů.
Pokles produkce je k vidění i v Číně, která se stále řadí mezi pětici největších světových producentů. Čína v tomto roce očekává přibližně 3% pokles produkce, což odpovídá dennímu poklesu o 140 tis. barelů. Za pravdu těmto predikcím dávají i údaje o dubnové produkci, která v nejlidnatější zemi světa klesla na 4,05 mil. barelů/den, tedy nejníže od srpna 2012.
Saúdská Arábie
V souvislosti se Saúdskou Arábií, která je největším producentem ropy na světě a de facto vůdcem kartelu OPEC, jde především o to, zda bude země ochotna nadále navyšovat produkci i na úkor ceny. V současné době se zdá že, spíše ne (produkce v letošním roce dosahuje v průměru „jen“ 10,2 mil. barelů/den, tedy mírný pokles z rekordní červnové hodnoty 10,6 mil. barelů/den), ale nejistota ohledně dalšího postupu Saúdské Arábie je vysoká.
Reakce producentů ropy z břidlic na změny v ceně
Agentura EIA očekává pro rok 2017 v USA pokles denní produkce o 1,2 mil. barelů na 8,2 mil. barelů/den. Současné vyšší ceny přiměly agenturu k revizi o 100 tis. barelů výše oproti období, kdy se cena černého zlata nacházela pod 40 USD/barel. Růst ceny k úrovním poblíž 50 USD/barel však vnáší do predikcí více nejistoty. Řada producentů, která byla v nedávné době v důsledku nízkých cen nucena pozastavit těžbu, se nechala slyšet, že při cenách nad 50 USD/barel by mohla produkci obnovit.
Hedge fondy
Krátkodobé dopady na ceny ropy může mít i spekulativní poptávka ze strany hedge fondů. Když cena ropy v lednu klesla na své dno, hedge fondy ve velkém nakupovaly a za prvních 19 týdnů letošního roku naakumulovaly rekordní pozice o ekvivalentu 420 mil. barelů. Rozdíl dlouhých a krátkých pozic hedge fondů vzrostl na ekvivalent 250 mil. barelů. V posledních dvou týdnech se však situace obrátila, když řada hedge fondů začala výprodejem dlouhých pozic na ropě realizovat zisky.
Zdroj: Financial Times
Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Kosmetické změny indexů a smíšený závěr
- Americké indexy klesají
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- Frankfurtská burza uzavírá obchodní seanci s růstem
- Pražská burza ve středu odepisovala
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA se k 25. dubnu snížily o 2 696 tis. barelů
- USA: Pokračující prodeje domů v březnu meziměsíčně vzrostly o 6,1 % při očekávání 1 % růstu
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 2,3 % s očekáváním 2,2 %
- Americké indexy v červeném, před trhem byl reportován pokles HDP a výsledky oznámil Caterpillar
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,5 % při očekávání růstu o 0,4 %