Čekají evropské ocelárny krušné časy?
Hlavní evropští výrobci oceli procházeli v minulých letech těžkými časy. Od propuknutí finanční krize v roce 2008 opustilo tento sektor pře 75 tis. zaměstnanců – tedy přibližně pětina pracovní síly ocelového průmyslu v Evropě. Dle Edwina Bassona, šéfa World Steel Association, která zastupuje přes 150 výrobců, navíc restrukturalizace sektoru ještě nepřestala. Vývoj počtu zaměstnanců v sektory výroby oceli ukazuje graf níže.
Důvodů pro obavy o budoucnost evropských oceláren je několik. V první řadě je třeba zmínit, že i přes masivní propuštění z minulých let Evropa stále produkuje více oceli, než potřebuje. Zatímco evropská poptávka po oceli klesla mezi roky 2007 a 2013 o 30 %, výrobci snížili kapacity o pouhá 4 %. To v minulém roce vedlo ke špatnému využití kapacit. V roce 2015 „starý kontinent“ vyprodukoval pouze 166 mil. tun oceli, celková kapacita přitom dosahuje 230 mil. tun.
Druhým významným důvodem je záplava levné oceli z Číny, která v loňském roce způsobila pokles cen na světovém trhu a uzavření řady nekonkurenceschopných evropských oceláren. Čínská produkce oceli v loňském roce rostla rychleji než tamní poptávka, což vyústilo v exporty na rekordní úrovni 112 mil. tun. V současné době navíc nic nenaznačuje obrat tohoto trendu, když čínská produkce dosáhla za březen rekordních 70,65 mil. tun a hospodářský růst tamní ekonomiky stagnuje. Srovnání vývoje čínských exportů oceli (bílá čára, pravá osa) a ceny této komodity v Evropě (modrá čára, levá osa) ukazuje následující graf. Negativní korelace mezi těmito veličinami je patrná zejména v posledních dvou letech.
Zdroj: Bloomberg
Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 2. květnu vzrostl o 11,0 %
- Eurozóna: Maloobchodní tržby v březnu meziročně vzrostly o 1,5 % při očekávání růstu o 1,6 %
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+3,23 %), ropa (+1,78 %) a kukuřice (+1,48 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,93
- Gen Digital reportoval výsledky za 4Q a představil silný výhled očištěného zisku na akcii
- ČR: Devizové rezervy ČNB dosáhly v dubnu 156,3 mld. USD
- DAX otevírá v mírně zeleném
- Erste: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 81,20 EUR se stálým doporučením „buy“
- CTP: KBC Securities zvýšila cílovou cenu na 19,30 EUR při stálém doporučení „accumulate“
- Pražská burza v úvodu obchodování roste