Čínské HDP roste 6,8% tempem, asijské indexy dnes končí v zeleném
Většina akciových indexů v oblasti Asie/Tichomoří dnes posílila. Zprávou dne dnes byla jednoznačně čínská makrodata, v čele s HDP za uplynulý kvartál a loňský rok, která byla mírným zklamáním. Dle analytiků však negativní makrodata zvýšují pravděpodobnost dalších státních intervencí jak na akciích, tak na domácí měně.
Japonský Nikkei 225 +0,55 % na 17048,37 b.
Hongkongský Hang Seng +2,07 % na 19635,81 b.
Čínský Shanghai Composite +3,25 % na 3008,5396 b.
Jihokorejský Kospi +0,6 % na 1889,64 b.
Australský S&P/ASX 200 +0,91 % na 4903,069 b.
Růst čínské ekonomiky v uplynulém kvartále zpomalil na 6,8 % z 6,9 % ve 3Q, o 0,1 procentního bodu tak zaostal za konsensem agentury Bloomberg. Mezikvartálně čínská ekonomika vyrostla o 1,6 % a zaostala tak za očekáváným růstem o 1,8 %. Za zpomalením čínské ekonomiky stojí především horší kondice tamního průmyslu na konci roku 2015 (viz graf níže).
Čínská průmyslová produkce v prosinci vzrostla o 5,9 % y-y a zaostala tak za odhady (+6,0 %) a také za listopadovou hodnotou +6,2 %. Slabší byly také prosincové maloobchodní tržby, které meziročně vzrostly o 11,1 %, přičemž odhad agentury Bloomberg počítal s růstem o 11,3 %.
Většina analytiků vnímá dnes zveřejněná makrodata jako mírně negativní. To však nutně nemusí znamenat špatnou zprávu pro čínské akcie – alespoň krátkodobě. Zvyšuje to totiž pravděpodobnost zvýšení stimulů ze strany tamní vlády. To se okamžitě projevilo především u akcií průmyslových podniků, který rostly na vlně spekulací o možném nákupu ze strany státních fondů.
Podceňovat nelze ani změnu struktury čínské ekonomiky, kde čím dál významnější roli hrají služby. V uplynulém kvartále vzrostl podíl terciárního sektoru na celkovém HDP na 50,5 % a poprvé v historii se tak dostal nad 50% hranici (viz graf níže).
Vývoj struktury čínské ekonomiky, zdroj: Bloomberg
Sektor služeb rostl v uplynulém kvartále meziročně o 8,3 %. Růst podílu sektoru služeb šel z největší části na vrub průmyslu, což se mimo jiné negativně projevuje v produkci oceli, elektřiny a stavebních materiálů. Řada ekonomů se domnívá, že tento trend v budoucnu ještě zesílí. Očekává se, že v letošním roce by čínský sektor služeb mohl vyrůst až o 9 %.
Zdroj: Bloomberg
Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá středeční seanci růstem o 0,32%.
- Johnson & Johnson reportoval silné výsledky za 2Q a navýšil celoroční výhled
- Frankfurtská burza uprostřed týdne mírně oslabila, Bayer prodlužil smlouvu se CEO až do roku 2029
- Index Dow Jones se pohybuje v červených úrovních.
- Bank of America ve 2Q pozitivně překvapila výnosy z obchodovaní
- Morgan Stanley reportoval výsledky hospodaření za 2Q
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 11. červenci poklesly o 3859 tis. barelů
- Komerční banka oznámila ukončení výkonu funkce předsedkyně a členky dozorčí rady
- Americký trh otevřel bez výraznějšího pohybu, reportovaly Johnson & Johnson, Bank of America a další
- Pražská burza ztratila