Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Alcoa uzavřela kontrakt na dodávky pro GE za 1,5 mld. USD

Alcoa uzavřela kontrakt na dodávky pro GE za 1,5 mld. USD

11.1.2016 15:01, AA*

Společnost Alcoa, která se zabývá výrobou hliníku, dnes oznámila uzavření dlouhodobého kontraktu s leteckou divizí společnosti General Electric v celkovém objemu 1,5 mld. USD. Po dnešním closu zveřejní výsledky za uplynulý kvartál.

V rámci dohody by měla Alcoa pro GE dodávat hliníkové a titanové komponenty prémiové kvality. Výše zmíněné komponenty se budou vyrábět ve Francii, Kanadě a šesti státech USA.

Divize „aerospace“ solečnosti Alcoa si v roce 2015 zajistila objednávky v celkovém objemu 9 mld. USD. Společnost zároveň podepsala smlouvu na dodávky dílů pro výrobce letadel Boeing a Airbus v hodnotě více než 1 mld. USD.

Společnost již dříve avizovala, že pro druhou polovinu letošního roku plánuje vyčlenit nejlukrativnější části společnosti do nové entity. Ta by měla vedle dodávek pro letecký a vesmírný průmysl nabízet také automobilové díly, například pro společnost Ford.

V původní společnosti by potom měla zůstat samotná výroba hliníku, která v současné době na území USA není profitabilní. To je způsobeno relativně vysokými cenami elektrické energie, která je nejvýznamnějším vstupem při výrobě. Náklady na transport hliníku jsou zároveň tak nízké, že je výhodnější hliník vyrobit mimo USA a následně ho dovézt a dále zpracovat v USA. To je v souladu se současnou strategií společnosti Alcoa, která se bude i nadále snažit vyrábět surový hliník v zemích s nízkými cenami energií (např. Saúdská Arábie nebo Island) a následně ho importovat do USA, kde surovinu dále zpracuje pro využití v průmyslu.

V rámci tohoto programu společnost v USA již delší dobu přistupuje k zavírání svých továren na výrobu hliníku, jejichž počet za posledních 15 let klesl z 22 na 10. Od roku 2007 potom společnost v USA, Evropě a Austrálii uzavřela nebo prodala téměř polovinu celkové kapacity výroby surového hliníku. Posledním „přírůstkem“ v tomto seznamu je jedna z největších továren svého druhu v USA, kterou společnost uzavřela minulý čtvrtek v Evansville. Tento závod, který zaměstnával 1 270 pracovníků, byl dle slov šéfa divize výroby surového hliníku (Roy Harvey) nekonkurenceschopný.

Akcie společnosti Alcoa (AA) posilují v dnešním pre-marketu o 3 % na 8,3 USD. Po dnešním closu společnost zveřejní hospodářské výsledky za 4Q 2015. Analytici očekávají, že Alcoa dnes večer zveřejní nejhorší kvartální čísla za poslední 2 roky. Tržby by měly meziročně klesnout o 17 %, čistý zisk by měl klesnout na 2 centy na akcii.

Cena hliníku, která je jedním z nejvýznamnějších driverů pro akcie společnosti Alcoa, za poslední rok klesla o necelou čtvrtinu a dostala se až pod úroveň 1 500 USD/t. Jak ukazuje graf níže, mezi těmito 2 časovými řadami dlouhodobě existuje poměrně silná korelace (bílá čára = cena hliníku; zelená čára = akcie společnosti Alcoa).


Vývoj ceny hliníku a akcií společnosti Alcoa za poslední rok, zdroj: Bloomberg

Alcoa Inc (AA) -2,4 % na 8,07 USD
Ukazatel Ukazatel 
Kapitalizace (mld. USD) 10,6 P/E 9,4
Vývoj za letošní rok (%) -18,2 Očekávané P/E 14,3
52týdenní minimum (USD) 7,8 Prům. cílová cena (USD) 11,8
52týdenní maximum (USD) 17,1 Dividendový výnos (%) 1,5

 

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal, MarketWatch


Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7458226,11918
USD20,7180821,86792
GBP28,8387430,43926
CHF22,5818723,83513
PLN5,479745,78386

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X