Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Velké farmaceutické společnosti navzdory kritice nadále zdražují léčiva

Velké farmaceutické společnosti navzdory kritice nadále zdražují léčiva

11.1.2016 12:04, AGN*, PFE

Většina nejvýznamnějších výrobců léčiv vstoupila do nového roku zvýšením cen. Společnosti Pfizer, Allergan, Amgen, Horizon Pharma a mnoho dalších s příchodem nového roku přistoupilo ke zdražení svých produktů. Rozdíl v cenách často činí 9-10 %. Velké farmaceutické firmy tímto krokem demonstrovaly svoji sílu při utváření ceny léčiv. Zároveň však přilily olej do ohně vášnivých debat, které se ohledně cen léků v posledních měsících v USA vedly. Jako hlavní důvod pro zvýšení cen svých produktů jmenuje většina společností vysoké náklady na výzkum a vývoj.

Výše zmíněné zdražení se v některých případech promítne do cen, již tak nákladných léků, zdražením o stovky dolarů. Například společnost Vanda Pharmaceuticals k 1.1.2016 zvýšila cenu relativně nového léku Hetlioz (ten řeší poruchy spánku u slepých pacientů) o 10 %. Léčba tedy nově vyjde na 148 tis. USD/rok, což představuje 76% nárůst oproti ceně, se kterou byl produkt uveden na trh v roce 2014.

Příliš „pozadu“ nezůstává ani farmaceutický gigant Pfizer. Ten s příchodem nového roku zvýšil ceny 60 značkových produktů s ročními tržbami v USA nad 10 mil. USD v průměru o 10, 6 %. V případě osmi produktů společnost přistoupila dokonce k více než 20% zdražení. U zhruba deseti produktů společnost ponechala ceny beze změn.

Rovněž Allergan, který nedávno souhlasil s převzetím ze strany Pfizeru za 160 mld. USD, zvýšil od nového roku ceny u 40 svých produktů v průměru o 9,1 %. Výraznější zdražení se v tomto případě konalo i u nejvýznamnějších produktů společnosti, když například cena druhého nejprodávanějšího léku Restasis stoupla o 9,9 %. Botox, nejvýznamnější produkt společnosti v novém roce zdražil o 3,8 %.

Dle představitelů farmaceutických společností je zvýšení cen v současnosti jediným možným způsobem, jak vyvážit riskantní a často velmi nákladný vývoj léků. Ten velice často končí utopením vysokých částek v projektech, kterým se ani nepodaří projít všemi fázemi testování. V případě, že se společnosti nakonec povolení k prodeji získat podaří, jedná se jednoznačně o běh na dlouhou trať.

Na druhou stranu je však k zamyšlení, zda jsou velké farmaceutické společnosti (které nejvíce tlačí na růst cen léčiv) skutečně tím článkem celého řetězce, který nese největší porci rizika. Farmaceutičtí giganti často profitují z prodejů zavedených léků a do prvotního vývoje nových produktů se příliš nepouštějí. Mnohem častěji volí strategii vyhledávání menších společností, kterým se podaří dostat vývoj daného léku do určitého stádia a následně do nich investují a poskytnou jim vlastní distribuční síť. Ve většině případů je jen malý podíl této investice vyplacen předem, přičemž další prostředky jsou uvolněny až po splnění dalších dílčích cílů. To velkým společnostem umožňuje v případě horších výsledků daného léku jednoduše utnout jeho další vývoj a realizovat jen malou část z celkových ztrát. Ty z větší části obvykle zůstanou právě na bedrech malé společnosti.

Zdroj: The Wall Street Journal


Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7458226,11918
USD20,7180821,86792
GBP28,8387430,43926
CHF22,5818723,83513
PLN5,479745,78386

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X