Aktuální změny v trendech u dodávek ropy mohou pomoci evropským rafinériím
Na ropném trhu se udály poměrně významné změny v dodávkách ropy. Některé změny mohou být prospěšné pro evropské rafinérie. Mezi důležitými změnami je, že Rusko těží na postsovětských maximech, trh očekává výrazně vyšší produkci z Íránu a jsou již robustní data o poklesu americké produkce ropy z břidlic.
Tyto změny by měly snížit rozdíl mezi benchmarkem ropy Brent a americké ropy WTI, čímž dojde ke snížení konkurenční výhody amerických rafinérií. V současné době marže v USA jsou podpořeny tím, že část rafinérií zde kupují levnější ropu v USA, přičemž prodávají rafinérské produkty za ceny vázáné na Brent. Větší rozdíl mezi ropou Brent a WTI tedy podporuje marže v USA.
Pro některé evropské rafinérie je zajímavý rozdíl mezi ruskou ropou s názvem Ural a ropou Brent. V říjnu se rozdíl mezi ropou Brent a Ural zvýšil na 3,5 dolaru z dřívějších 1-2 dolaru. Zvyšování rozdílu odráží dostupnost ruské ropy v oblasti Baltského moře, tím jak produkce Ruska dosahuje nových postsovětských maxim. Začátkem listopadu se uskutečnily první dodávky Saudské Arábie pro polskou společnost PKN Orlen, což rovněž podporuje rozšiřování rozdílu mezi ropou Brent a Ural.
O rozdílu mezi ropou Brent a Ural jsme nedávno informovali v článku spolu s maržemi norské rafinérské společnosti Neste Oil.
Potenciální dodávky íránské ropy v příštím roce by zvýšily konkurenci v Evropě, tím by se měl rovněž rozšiřovat rozdíl. Agentura Fitch očekává, že by nejvýraznější dopad měl být přítomen ve druhé polovině roku 2016 a později, protože zvyšování dodávek íránské ropy bude pravděpodobně postupné.
Agentura Fitch zmínila, že zvyšující se rozdíl mezi ropou Brent a Ural nejlépe využije maďarská rafinérská společnost MOL a polská společnost PKN Orlen, které kupují ruskou ropu Ural, ale prodávají produkty za cenu vázanou na ropu Brent.
Z hlediska nákladů je cena ropy pro rafinérie největší složkou. Kupovat levnější ropu je tedy důležité z hlediska ziskovosti a konkurenceschopnosti. Rafinérie v západní Evropě jsou lépe situovány pro zpracování lehčí ropy Brent, zatímco rafinérie ze střední a východní Evropy jsou tradičně zaměřeny na využití těžší ruské ropy.
V posledních letech konkurence amerických rafinérií se v Evropě výrazně zvýšila. Důvodem je podstatně vyšší export rafinérských produktů z USA díky vysokým maržím, které stimulují americké rafinérie k maximalizaci produkci. Vysoké marže jsou vysoké i právě kvůli vysokému rozdílu mezi americkou ropou WTI a Brent.
Konkurenceschopnost evropských rafinérií by pozitivně ovlivnilo i posilování amerického dolaru vůči euru.
Zdroj: Fitch Ratings, Hellenic Shipping News
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá středeční seanci růstem o 0,43%.
- FED ponechává úrokové sazby beze změny.
- Frankfurtská burza zakončuje obchodní seanci s poklesem
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- Pražská burza v čele s Erste silně rostla
- USA: Zásoby surové ropy se podle EIA k 2. květnu snížily o 2 032 tis. barelů
- Americké akcie v úvodu posilují, reportovaly Disney, AMD, Uber, Gen Digital
- Uber reportoval výsledky za 1Q, trhy zklamal objem objednávek
- Walt Disney oznámila v 2Q zisk na akcii nad očekávání a navýšila výhled zisku sportovní divize
- Americké futures kontrakty se obchodují v zeleném