Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > FED oživil šance na zvýšení sazeb ještě letos, nebude se tolik ohlížet na celosvětový vývoj

FED oživil šance na zvýšení sazeb ještě letos, nebude se tolik ohlížet na celosvětový vývoj

29.10.2015 12:41

Federální výbor pro volný trh na svém včerejším zasedání dle očekávání nepřistoupil ke zvýšení úrokových sazeb, byl však více „jestřábí“, než trh čekal. Výbor odebral část zmiňující celosvětový vývoj, který však bude i nadále sledovat, a zmínil příští zasedání jako jednání o zvýšení sazeb.

Výbor pro volný trh na příštím zasedání zváží vhodnost zvýšení sazeb

Federální výbor pro volný trh (FOMC) v zápisu zmiňuje zpomalení tvorby pracovních míst, komentář inflace zůstal beze změny, investice a spotřeba v posledních měsících jsou hodnoceny jako solidní. Vyškrtnutí se dočkala část zmiňující celosvětový vývoj. Přesto však FOMC bude globální ekonomický a finanční vývoj sledovat.

Včerejší zápis explicitně zmiňuje prosincové zasedání jako setkání, na kterém zváží, zda bude vhodné zvýšit sazby. Se zápisem opět souhlasili všichni členové výboru kromě Jeffreyho Lackera, prezidenta richmondského FEDu, který chtěl sazby zvýšit již na zářijovém zasedání.

Podle analytiků se bude pozornost upírat k trhu práce

Podle Iana Shepherdsona, ekonoma Pantheon Macroeconomics, který očekává zvýšení již v prosinci, budou největší roli v rozhodování hrát dvě zprávy o tvorbě pracovních míst, tzv. payrolls, a další ukazatele trhu práce.

Prohlášení FEDu podle Alana Ruskina, stratéga Deutsche Bank, signalizuje, že FEDu nebude vadit odchýlit svou politiku od ECB a Číny ani silnější dolar. Zároveň je FED podle Ruskina přesvědčený, že to nejhorší z čínské měnové bouře je teď za námi.

Podle interpretace ekonomů z Bloomberg Intelligence Economics, kteří i nadále očekávají zvýšení sazeb spíše až v březnu, včerejší prohlášení FEDu nemusí znamenat nutné zvýšení sazeb již v prosinci, jako spíše připomenutí trhu, že prosinec stále připadá v úvahu.

Trh přikládá větší váhu zvýšení sazeb již v letošním roce, nadále ho očekává většina ekonomů

Zatímco ještě v pondělí trh zvýšení v letošním roce nečekal, respektive mu přikládal pouze 36% šanci, po včerejším zasedání se pravděpodobnost zvýšení sazeb (vypočítaná na základě ocenění futures kontraktů na overnight sazby) zvýšila na 46 % pro příští zasedání 16. 12. Pro první zasedání příštího roku (27. 1.) je pravděpodobnost na necelých 54 %. Po lednovém zasedání sice nebude následovat tisková konference, tu by ovšem FED mohl nahradit konferenčním hovorem.

Očekávání oslovených ekonomů se příliš nezměnilo, přibližně dvě třetiny z nich i nadále očekávají zvýšení na příštím zasedání.

Zdroj: Federal Reserve, Bloomberg, The Financial Times


Jan Tománek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7253826,09762
USD21,9362823,15372
GBP29,0372330,64877
CHF23,8088225,13018
PLN5,377435,67587

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X