Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > NWR: dohoda o dole Paskov je díky poklesu světových cen uhlí v ohrožení

NWR: dohoda o dole Paskov je díky poklesu světových cen uhlí v ohrožení

24.9.2015 12:27, BAANWRUK

Dohoda o dole Paskov uzavřená mezi českou vládou a těžební společností NWR v dubnu roku 2014 je v ohrožení a může pozbýt platnosti již na konci letošního září. Světová spotová cena nejkvalitnějšího koksovatelného uhlí se již třetí čtvrtletí v řadě pohybuje pod úrovní 110 USD/t (od konce roku 2014 se cena postupně propadala z úrovní kolem 110 USD/t až k hranici 80 USD/t) a je tak porušena podmínka, na základě které může být smlouva o dole Paskov zrušena. V případě zrušení smlouvy a nedohody o jejím případném prodloužení by NWR nemuselo provozovat ztrátový důl Paskov až do konce roku 2017 a vláda by nemusela společnosti NWR poskytnout 600 mil. Kč (cca 22 mil. EUR) na pokrytí sociálních výdajů souvisejících s uzavřením dolu (odstupné pro horníky apod.).

Podle dnešních informací agentury Bloomberg se však společnost NWR bude snažit s vládou dohodnout na tom, aby smlouva nepozbyla platnosti a pokračovala dále. Na počátku týdne se k této věci vyjádřil rovněž ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Předpokládá, že pravděpodobně dojde k prodloužení platnosti smlouvy do poloviny příštího roku, aby obě strany získaly čas na další jednání.

Domníváme se, že nakonec dojde k nějaké formě prodloužení či k určité modifikaci smlouvy o dole Paskov. Podle našeho názoru budou mít obě strany spíše zájem na tom, aby smlouva pokračovala dále. Vláda nebude chtít riskovat výraznější propouštění z dolu Paskov (v případě zrušení smlouvy by NWR mohlo začít výrazněji propouštět z tohoto dolu; smlouva totiž pro NWR stanovovala určité limity týkající se propouštění) a NWR se v posledních dvou letech podařilo výrazně snížit náklady na vytěženou tunu v tomto dole z cca 160 EUR/t na cca 100 EUR/t. To podle našich odhadů indikuje, že roční provozní ztráta v dole Paskov se mohla snížit ze 40 – 50 mil. EUR na úroveň pod 10 mil. EUR v letošním roce. Za současné konstelace tak bude podle našeho názoru i pro společnost NWR zřejmě výhodnější usilovat o to, aby smlouva o dole Paskov nezanikla a aby si tak společnost zajistila finanční podporu 600 mil. Kč (cca 22 mil. EUR) na sociální výdaje souvisejících s uzavřením dolu. Domníváme se, že pokud by NWR muselo samo hradit sociální výdaje ve výši kolem 20 mil. EUR, pak by to znamenalo, při přetrvávajících obtížných podmínkách na středoevropském trhu s uhlím, výrazný zásah do již tak napjatého vývoje cash flow.

Hotovostní pozice NWR je totiž pod tlakem i v letošním roce, když od konce roku 2014 poklesla ze 128 mil. EUR na 88,6 mil. EUR vykázaných na konci 1H 2015. Pro druhou polovinu letošního roku sice predikujeme stabilizaci či mírný růst do rozmezí 90 – 100 mil. EUR, nicméně rizika spatřujeme pro příští rok, kdy pod vlivem aktuálního vývoje světových cen uhlí existuje riziko, že NWR pro rok 2016 nakontraktuje se svými zákazníky meziročně nižší ceny. V takovém případě by se v příštím roce, podle našich odhadů, vývoj hotovosti dostával pod opětovný výrazný tlak ohrožující samotnou stabilitu společnosti.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7414426,11456
USD21,9552523,17375
GBP29,0158330,62617
CHF23,8409325,16407
PLN5,390465,68964

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X