Boeing zvažuje výstavbu továrny v Číně, nový armádní model vstupuje do finální fáze testování
Boeing zvažuje výstavbu historicky první továrny v Číně
Americký výrobce letadel Boeing zvažuje výstavbu nové továrny pro dokončující práce v Číně. Zprávu ve včerejším prohlášení v rámci letecké konference v Seattlu přinesl CEO společnosti Dennis Muilenburg. Nová továrna, o jejíž výstavbě Boeing aktuálně jedná, by měla sloužit k finálním pracím na modelu 737. Společnost by se tak přiblížila čínským zákazníkům, ke kterým v letošním roce proudí čtvrtina všech „jednouličkových“ modelů vyrobených společností Boeing.
Konkurenční výrobce letadel Airbus, který pokrývá přibližně polovinu čínského trhu, již svoji linku v této asijské zemi má. Od roku 2009 provozuje továrnu ve městě Tianjin, odkud východním zákazníkům dodává své modely A320.
Analytici očekávají, že Čína bude v následujících dvaceti letech potřebovat nová letadla v celkové hodnotě 1 bilion amerických dolarů. Čínská továrna by mohla posílit pozici společnosti ve vyjednávání s asijskými odběrateli.
Šéf odborů společnosti Boeing se však staví k výstavbě nové továrny spíše kriticky. Obává se propuštění části zaměstnanců v USA a požaduje od vedení společnosti garance, že se tak nestane.
Model KC-46 vstupuje do finální fáze testování
Dle pentagonu vstoupí nový model určený k doplňování paliva stíhaček do závěrečné fáze testů tento pátek. Testování, které by mělo trvat přibližně 4 měsíce, rozhodne o osudu zakázky za 50 mld. USD.
Společnost má s uvedením nového armádního letounu problémy. Ty se projevily jak na osmiměsíčním zpoždění, tak na zvýšených výdajích na vývoj nového modelu, který vychází z civilního stroje 767. Náklady vzrostly oproti původnímu plánu o 1,26 mld. USD. Z toho 835 mil. USD vydala společnost na změny designu a funkce palivového systému v červenci letošního roku.
Hlavním předmětem chystaného testování bude funkce doplňování paliva do pěti různých typů stíhaček využívaných americkou armádou. Letové testy bez funkce doplňování paliva již model splnil v prosinci loňského roku.
Americká armáda do dubna 2016 rozhodne o kontraktu na dodání nových letadel. V případě, že letoun projde všemi testy, armáda by v první fázi měla objednat 18 letadel s termínem dodání v srpnu 2017.
Akcie
Cena akcií společnosti Boeing (BA) klesla od historického maxima z února letošního roku o necelou čtvrtinu. Včerejší seanci titul uzavřel na úrovni 134 USD (-1,5 %). Tržní kapitalizace společnosti přesahuje 90 mld. USD.
Zdroj: The Wall Street Journal, Reuters, Yahoo Finance
Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Americké akcie rostou, reportovaly Tesla, Philip Morris International, AT&T, Thermo Fisher a další
- Boeing reportoval za 1Q tržby ze segmentu komerčních letadel v souladu s očekáváním
- Americké indexy v úvodu posilují, výsledky reportovaly společnosti Danaher, Lockheed Martin a další
- Americké akcie posilují, výsledky zveřejnily společnosti Bank of America a Johnson & Johnson
- Americké akcie posilují, potravinářská společnost General Mills zveřejnila čtvrtletní výsledky
Nejnovější:
- Kosmetické změny indexů a smíšený závěr
- Americké indexy klesají
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- Frankfurtská burza uzavírá obchodní seanci s růstem
- Pražská burza ve středu odepisovala
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA se k 25. dubnu snížily o 2 696 tis. barelů
- USA: Pokračující prodeje domů v březnu meziměsíčně vzrostly o 6,1 % při očekávání 1 % růstu
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 2,3 % s očekáváním 2,2 %
- Americké indexy v červeném, před trhem byl reportován pokles HDP a výsledky oznámil Caterpillar
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,5 % při očekávání růstu o 0,4 %