Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Věřitelé po Řecku chtějí škrty, nikoliv zvyšování a zavádění daní, které nabízí Tsipras

Věřitelé po Řecku chtějí škrty, nikoliv zvyšování a zavádění daní, které nabízí Tsipras

24.6.2015 14:42

Řecký premiér Tsipras dnes kritizoval věřitele pro odmítnutí návrhů jeho vlády. Věřitelé mu zároveň představili svůj, upravený, návrh s nižšími daněmi a škrty, kterým se řecká vláda urputně brání. Ten však již Řekové podle zprávy agentury Bloomberg odmítli.

Pondělní řecký návrh přinesl trhům úlevu, protože podle některých evropských politiků se jednalo o první návrh řecké levicové vlády, který stál za jednání. Již ten však obsahoval trhliny, jelikož řecká vláda odmítla snížit důchody a platy státních zaměstnanců. Právě škrty v důchodech však byly jedna z podmínek Mezinárodního měnového fondu.

Primárního přebytku se tak řecká vláda rozhodla na papíře dosáhnout zvýšením daní a zavedením nových daní. Je však otázka, zda je realistické, že by vybrala očekávané množství peněz vzhledem k negativnímu vlivu na hospodářství a zvyšující se motivaci obyvatel a firem zatajit příjmy.

Řecký premiér Tsipras si dnes na Twitteru postěžoval na odmítnutí plánu věřitelů, zároveň mu však byl odeslán návrh nový.

Věřitelé chtějí pouze 28% korporátní daň (řecký návrh: 29 %) a odmítají zavedení nové daně pro firmy s ročními příjmy přes 500 mil. EUR, které chtěla řecká vláda jednorázově zdanit 12 %. Větší výnosy si věřitelé naopak představují u DPH, které by podle nich měl činit 1% HDP (řecký návrh: 0,74 %), a chtějí omezení výjimek ze základní 23% sazby.

Sociální systém chtěli Řekové financovat většími příspěvky od zaměstnavatelů a omezením výjimek pro předčasný odchod do důchodu, zatímco věřitelé požadují škrty důchodů a eliminaci dodatečné podpory nejchudších důchodců známé jako EKAS do konce roku 2017. Řekové chtěli program EKAS ukončit mezi roky 2018 a 2020. Věřitelé také požadují změny v důchodovém systému již k 1. 7., nikoliv na konci října a implementaci legislativy, která by anulovala vliv rozsudku Nejvyššího správního soudu, který označil škrty v důchodech z roku 2012 za neplatné, čímž by se ušetřilo 1,5 mld. EUR.

Uskromnit by se podle věřitelů měla také řecká armáda, v příštím roce požadují úspory 400 mil. EUR, zatímco řecká vláda navrhovala poloviční částku.

Tento návrh však stihla řecká vláda odmítnout, napsal pomocí SMS agentuře Bloomberg řecký představitel pod podmínkou anonymity.

Zdroj: The Wall Street Journal


Jan Tománek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7059226,07708
USD21,3087022,49131
GBP29,3067630,93325
CHF23,0459924,32501
PLN5,411535,71187

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X