Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > ČEZ: vznik tržní stabilizační rezervy se přiblížil, což by mělo podpořit trh s emisními povolenkami

ČEZ: vznik tržní stabilizační rezervy se přiblížil, což by mělo podpořit trh s emisními povolenkami

24.2.2015 18:43, BAACEZ

Výbor životního prostředí Evropského parlamentu (EP) dnes odpoledne hlasoval o návrzích týkající se reformy systému obchodování s emisními povolenkami, konkrétně o vzniku tzv. tržní stabilizační rezervy, do které by měly být přesunuty backloadované emisní povolenky z let 2014 – 2016. Výbor podpořil vznik rezervy, a to od roku 2018. Již dříve, zejména ze strany Německa či Velké Británie padaly návrhy o dřívějším zavedení této rezervy, konkrétně již od roku 2017. Nicméně úplně původní návrh ze strany Evropské komise hovořil o zavedení až od roku 2021. V tomto kontextu vnímáme dnešní ustanovení výboru životního prostředí jako podpůrný faktor pro ceny emisních povolenek, potažmo pro tržní ceny elektřiny. Zprávu tak hodnotíme pozitivně pro akcie ČEZ.

Dnešní hlasování na půdě výboru životního prostředí otevřelo cestu k dalšímu schvalovacímu procesu, jenž by měl být finálně završen plenárním hlasováním na půdě EP. Mezitím by se tedy k dnešnímu návrhu měly postupně vyjadřovat jednotlivé členské státy EU. Očekává se, že členské státy EU by měly zaujmout stanovisko zhruba za měsíc. Nicméně dnešní hlasování výboru je podle našeho názoru důležitou indikací a domníváme se, že nyní existuje větší pravděpodobnost prosazení vzniku tržní stabilizační rezervy než jeho zamítnutí.

V letech 2014 – 2016 je postupně stahováno z trhu celkem 900 mil. kusů emisních povolenek v rámci tzv. backloadingu. Tento objem nadbytečných povolenek by měl být po roce 2016 umístěn právě do plánované tržní stabilizační rezervy, čímž by se zabránilo opětovnému navrácení stažených povolenek na trh a jejich nadbytku, který by jinak nadále vytvářel tlak na pokles ceny povolenek. Tržní stabilizační rezerva by neměla fungovat jen pro přesun výše zmíněných 900 mil. ks povolenek, ale i jako celkový stabilizační mechanismus, kdy v případě nadbytku na trhu budou povolenky transferovány do rezervy a naopak v případě nedostatku budou povolenky transferovány zpět na trh. Jinými slovy trh s emisními povolenkami by měl v budoucnu daleko pružněji reagovat na ekonomický vývoj, resp. na poptávku po emisích a neměla by se tak opakovat situace z minulých let, kdy pokles evropských ekonomik, resp. evropského průmyslu způsobil výraznější snížení poptávky po emisních povolenkách, to vedlo k výraznému nadbytku povolenek na trhu a k razantnímu poklesu jejich cen, na což pak reagovala korekcí i cena elektřiny.

Vznik tržní stabilizační rezervy bude podle našeho názoru vnímat management ČEZu pozitivně (jak již dříve indikoval). ČEZ vyrábí téměř 50 % své elektřiny z bezemisního jádra, v minulých letech investoval desítky miliard korun do rozsáhlé modernizace svého uhelného portfolia, které tak bude méně náročné na emise a rovněž v roce 2013 dokončil výstavbu nové paroplynové elektrárny, což je další nízkoemisní zdroj. Z tohoto pohledu se ČEZ řadí mezi společnosti, pro které je každé opatření, které má potenciál restartovat, podporovat trh s emisními povolenkami, potažmo trh se silovou elektřinou, pozitivním impulsem. A vznik tržní stabilizační rezervy lze mezi takovéto podpůrné opatření zařadit.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,7217425,03827
USD23,1223724,40563
GBP28,0107229,56528
CHF24,5069525,86705
PLN5,079305,36120

Kompletní informace zde