Zveřejnění počtu vrtů a zásob významně ovlivňuje cenu ropy
Společnost poskytující služby ropného sektoru Baker Hughes každý pátek v 19:00 středoevropského času zveřejňuje počet ropných a plynových vrtů v USA. Při obchodování s ropou je důležité sledovat počet ropných vrtů.
Již třetí měsíc dochází k soustavnému poklesu počtu vrtů, který značí, že v budoucnu dojde k poklesu produkce. Prozatím ale produkce ropy roste, minulý týden se denní produkce podle Úřadu pro energetické informace (EIA) zvýšila z 9226 tisíc barelů na 9280 tisíc. Některé investiční banky tvrdí, že počet ropných vrtů neklesl dostatečně, aby se zastavil růst produkce. Dalším důležitým dnem při obchodování s ropou je středa a úterý, kdy se zveřejňuje týdenní zásoby ropy.
Zásoby surové ropy zveřejňované každou středu v 16:30 (v tomto týdnu došlo k posunutí kvůli pondělnímu svátku v USA) se zvýšily o 7716 tisíc barelů. Zajímavý je pokles importů ropy, kde došlo k poklesu o 181 tisíc barelů na 7105 tisíc barelů denně. Nebýt poklesu importu, tak by zásoby surové ropy v USA byly ještě vyšší. Zásoby ropy v Cushingu vzrostly o 3663 tisíc barelů na 46,261 mil. barelů. Pracovní kapacita zásobníků v Cushingu je 71 mil. barelů. Někteří analytici odhadují, že by se zdejší zásobníky mohly naplnit v průběhu dubna až června. Nicméně se poukazuje na to, že začíná sezóna oprav a údržby u rafinérií, která bude probíhat několik měsíců, poté se zvýší rafinace a sníží se růst zásob. V případě pokračujícího růstu zásob v Cushingu a v jiných oblastech lze čekat tlak na pokles cen ropy.
V následujícím grafu je zobrazen denní vývoj cen ropy od 30. ledna do 18. února.
Vidíme, že ropa v pátek se zveřejněním počtu vrtů roste, zatímco ve středu prudce padá. V úterý v 22:30 našeho času institut American Petroleum (API) zveřejňuje vlastní odhady týdenních zásob, přičemž se často liší od sledovanějších odhadů od vládního úřadu EIA. Důvod, proč se liší je v tom, že API má jiný vzorek dat od jednotlivých operátorů s ropou, než má EIA. API a EIA tak zveřejňují pouze odhady skutečných zásob v USA. Důležitý je odhad od EIA.
Co se týče počtu vrtů, tak je zajímavé, že se počet vrtů v minulosti téměř nesledoval. Až v posledních měsících se počet vrtů začal sledovat. Někteří obchodníci s ropou zmiňují, že počet vrtů se sledoval velice sporadicky, protože neměla významný dopad na cenu ropy. To samé platí o společnosti Baker Hughes, která počet vrtů zveřejňuje na svých webových stránkách. Odkaz http://phx.corporate-ir.net/phoenix.zhtml?c=79687&p=irol-rigcountsoverview nás zavede na počet ropných i plynových vrtů v USA a Kanadě a týdenní změnu. Mezinárodní počet vrtů se zveřejňuje každý měsíc.
Přes odkaz North America Rig Count se dostaneme na seznam souborů ve formátech PDF a Excel, u kterých můžeme zjistit podrobnosti.
V souboru Rig Count Summary zjistíme stav vrtů rozdělené na skupiny podle různých charakteristik. Podstatné jsou stavy u ropných vrtů (Oil). Můžeme zjistit stav i podle metody těžby. Zásadní jsou informace o počtu horizontálních vrtů (Horizontal). Vertikální vrty zdaleka nejsou tak produktivní jako horizontální. Nicméně dva měsíce klesají výrazně všechny vrty.
Zájemci o ropnou problematiku mohou zjistit stavy vrtů i podle jednotlivých členských států a podle oblastí.
Zdroj: Bloomberg, Baker Hughes
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Zámoří uzavřelo se zisky
- Wall Street opět září
- Index DAX v pátek posílil
- Boeing je údajně blízko dohodě s ministerstvem spravedlnosti v případu pádu dvou letadel
- Komerční banka: JPMorgan snižuje cílovou cenu z 970 Kč na 950 Kč se stávajícím doporučením
- Americké indexy otevírají páteční seanci v zeleném, výsledky reportoval Applied Materials
- Pražská burza v pátek rostla
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan dosáhl v květnu dle předběžných dat 50,8 b.
- Applied Materials reportovaly výsledky za 2Q, výhled na 3Q trhy nenadchl
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+2,17 %), zlato (-1,36 %) a pšenice (-1,22 %)