Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Ropné zásobníky u Cushingu v Oklahomě se postupně naplňují

Ropné zásobníky u Cushingu v Oklahomě se postupně naplňují

16.2.2015 13:57

Ropa plní americké zásobníky rekordním tempem. V poslední době se diskutuje a odhaduje, kdy zásoby v ropném uzlu Cushing v Oklahomě dosáhnou kapacit zásobníků. Přibližně polovina přebytku ropy v USA proudí do Cushingu. Někteří analytici poukazují na to, že pokud tempo růstu zásob přetrvá, tak zásobníky v Cushingu letos v dubnu budou již téměř plné. Jiné odhady hovoří až o červenci. Pokud by došlo k naplnění kapacity Cushingu, tak u pobřeží Mexického zálivu jsou další zásobníky s kapacitou přes 330 mil. barelů, zatímco je zde aktuálně 208 mil. barelů zásob.

Důvodem, proč by ropa krátkodobě mohla stát kolem 30 dolarů za barel, je postupné naplňování kapacit zásobníků. Nicméně při extrémně nízkých cenách ropy by pravděpodobně docházelo k zavírání produkce ropy i z efektivních vrtů, což by způsobilo obrat a růst cen ropy. Americké zásoby ropy jsou na rekordních úrovních za posledních 80 let.

Tradeři si najímají prostor pro uskladnění ropy v Cushingu kvůli rozdílům v cenách u futures kontraktů ropy s různým dodáním. Trader si koupí na spotovém trhu fyzickou ropu, kterou uskladní a platí za uskladnění nájem. Mohou ji skladovat několik měsíců i let, poté ropu mohou prodat za podstatně vyšší cenu. Ropa do zásobníků včetně Cushingu proudí po železnici a ropovody.

Letos v lednu se zásoby v Cushingu zvýšily na 42,6 mil. barelů. Společnost poskytující energetické informace Genscape publikuje každé pondělí a čtvrtek ve 4 odpoledne středoevropského času vlastní odhady zásob. Nicméně na veřejných serverech jsou volně dostupné až se zpožděním. Často o zásobách píše agentura Reuters nebo lze získat konkrétní číslo na twitter účtu společnosti Genscape. Minulý týden ve čtvrtek podle Genscape došlo k nárůstu zásob o 3,2 mil barelů v časovém období od 6. do 10. února. Jedná se o nejvyšší nárůst v historii Cushingu. Data o zásobách v Cushingu podle EIA a společnosti Genscape se liší minimálně.

Níže vidíme graf zachycující vývoj amerických zásob podle EIA (modrý graf) a žlutá čára nám ukazuje vývoj zásob v Cushingu podle EIA. Aktuální zásoby v minulém týdnu Cushingu byly42,6 mil. barelů, zatímco americké zasoby činily 418 mil. barelů.

Zdroj: Bloomberg

Před 7 měsíci jsme byli v opačné situaci, když ropa z Cushingu proudila rafinériím u pobřeží Mexického zálivu. V červenci zásoby v Cushingu klesly pod 18 mil. barelů. Nominální kapacita Cushingu by se měla blížit 85 mil. barelů, nicméně EIA uvažuje pracovní kapacitu na úrovni 71 mil. barelů. Podle propočtů Reuters v případě pomalejšího růstu zásob by se zásobníky neměly zaplnit do července. V poslední době se zvyšují zásoby v Cushingu spolu s celkovými zásobami v USA.

Zdroj: Reuters, Bloomberg


Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7453326,11867
USD20,9000422,05997
GBP29,0674030,68060
CHF23,0542624,33374
PLN5,445975,74823

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X