Čekání na pokles produkce ropy z břidlic
Obchodníci s ropou by měli v příštích měsících sledovat objem těžební aktivity z břidlic. Na konci listopadu se kartel OPEC rozhodl (respektive klíčový člen Saudská Arábie) nesnížit produkci ropy, tím defacto kartel přenechal ceny ropy tržním vlivům. Vzhledem k tomu, že těžařské firmy v USA těžící ropu z břidlic mají vysoké náklady, tak je klíčové zjistit, zda nedochází k poklesu těžby nebo alespoň ke zpomalení růstu produkce.
V USA je řada břidličných formací, ze kterých lze těžit ropu. Nicméně tři formace mohou za téměř celý růst produkce ropy v USA a jsou zde dvě třetiny ropných vrtů. Bakken/Three Forks v Severní Dakotě, Eagle Ford a Permian Basin v Texasu. Propad cen ropy by měl na tyto formace působit relativně méně než na jiné.
Těžební aktivitu lze sledovat v Severní Dakotě dokonce online. Úřad pro nerostné suroviny v Severní Dakotě regulující těžbu ropy a plynu zveřejňuje podrobné údaje o těžebních povoleních v denních zprávách. Webové stránky úřadu jsou www.dmr.nd.gov. Úřad rovněž zveřejňuje podrobné měsíční údaje o počtu vrtů a denní produkci.
Analytik pracující pro agenturu Reuters John Kemp na základě údajů o počtu vrtů, denní produkci a cen ropy prezentuje svou analýzu současného vývoje ropy a predikce do budoucna. V souboru http://fingfx.thomsonreuters.com/2014/12/05/152344c9ba.pdf ukazuje vývoj produkce na několika grafech.
Navzdory propadu cen ropy od poloviny června se objem těžební aktivity, měřeno podle počtu žádostí o nové povolení, nesnížil ani nezpomalil. Firmy zaměřující se na průzkum a produkci ropy za říjen podaly 328 nových žádostí, což je druhý nejvyšší počet. Dochází tedy k závěru, že propad cen ropy prozatím neměl dopad na rozhodování firem v žádostech o povolení k novým vrtům v Severní Dakotě.
Continental Resources, jeden z největších a nejstarších producentů ropy ve formaci Bakken, v listopadu oznámil, že plánuje zachovat současnou úroveň těžební aktivity. Nicméně firma rovněž uvedla, že odloží zvýšení plánových investic v roce 2015, což má snížit kapitálové výdaje o 600 mil. dolarů. S rostoucí efektivitou těžby se snižují náklady na těžbu ropy. Pokles cen ropy navíc nutí firmy lépe řídit vlastní náklady, a tím i snižovat hranici ziskovosti.
Producenti ropy ve formaci Bakken prodávají ropu za výrazně méně, než na jakých úrovních jsou mezinárodní benchmark Brent nebo americká WTI. Ceny se pohybují v průměru pod 59 dolarů za barel. Ceny jsou nižší kvůli nižším nákladům na dopravu ropy do rafinérií a omezeně i zákazu exportu surové ropy z USA.
Analytik John Kemp uzavírá analýzu, že není možné s jistotou určit cenu ropy, kdy je ohrožena ziskovost firem těžící ropu z břidlic. Nicméně na základě údajů odhaduje hranici kolem 50 dolarů.
Pokud by ceny zůstaly 6 měsíců na úrovni 50 dolarů, tak by se růst produkce pravděpodobně zpomalil, nicméně objem produkce by se snížit nemusel.
Zdroj: Reuters
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Wall Street stagnuje
- Index DAX zavírá na červené nule
- USA: Produktivita mimo zemědělství na 2,2 % v souladu s očekáváním
- Americké akcie posilují
- Pražská burza rostla s podporou akcií Čez a Erste Bank
- Oracle reportuje výsledky za 2Q, které nenaplnily očekávání
- Americké futures kontrakty obchodují ve smíšených číslech
- Optimismus malých firem NFIB v listopadu na 101,7 b. při očekávání 95,3 b.
- Vývoj cen komodit: Pšenice (-0,45 %), zlato (+0,47 %), zemní plyn (-2,61 %)
- Vývoj měnových párů: GBP/CZK 30,38