ČEZ: Energetický regulační úřad oznámil změnu regulované složky ceny elektřiny na rok 2015
Regulována složka ceny elektřiny pro domácnosti v příštím roce poklesne v průměru o 1,2 %. Oznámil to dnes na tiskové konferenci Energetický regulační úřad (ERÚ). Regulovaná část ceny elektřiny v sobě obsahuje zejména cenu za distribuci a přenos a příspěvek na obnovitelné zdroje (OZE). Podle vyjádření ERÚ se na poklesu regulované ceny podepsalo snížení tržních cen silové elektřiny.
Nicméně se však jedná o výrazně mírnější pokles regulované ceny elektřiny oproti 10,8% poklesu, ke kterému došlo v letošním roce, kdy vedle snížení silové ceny elektřiny rovněž významněji působil letošní pokles příspěvku na OZE (o 15 % y/y na 495 Kč/MWh). Pro rok 2015 zůstává tento příspěvek beze změny, a to je podle našeho názoru hlavní příčina pouze mírného meziročního snížení regulované ceny elektřiny.
ČEZ již v říjnu oznámil, že v rámci svého nového produktu „Garant“, sníží v příštím roce cenu silové elektřiny o 10 %, což je v podstatě v souladu s tím, za kolik má ČEZ ze svých zdrojů předprodánu elektřinu na rok 2015. ČEZ měl k 1. listopadu předprodáno 85 % silové elektřiny za cenu 39,50 EUR/MWh. Předpokládáme, že zbylých 15 % ČEZ doprodává za ceny kolem 35 EUR/MWh. To indikuje, že cena na příští rok se bude nakonec pohybovat blízko úrovně 39 EUR (to je cca 11% pokles oproti letošnímu roku, kdy ČEZ prodává silovou elektřinu za cca 44 EUR).
Silová složka ceny elektřiny se podílí na celkové ceně zhruba 40 %, zbylých 60 % připadá na regulovanou složku. Vezmeme-li tedy v potaz výše zmíněné poklesy silové a regulované složky cen elektřiny, pak odhadujeme, že konečná cena pro spotřebitele by v příštím roce mohla být nižší o zhruba 4 – 5 %.
Jelikož ČEZ realizuje téměř 60 % provozního zisku EBITDA z tuzemské výroby a obchodu (což je v podstatě prodej silové elektřiny), pak pro ČEZ je z hlediska dopadů do ziskovosti zásadní výše zmíněný meziroční pokles silové elektřiny. I v příštím roce tak očekáváme, že hlavní negativní dopad do ziskovosti ČEZu budou mít meziročně nižší realizované ceny silové elektřiny. Odhadujeme tak, že EBITDA za rok 2015 by mohla poklesnout k úrovním kolem 65 mld. Kč, když v letošním roce by se zřejmě měla pohybovat kolem hladiny 72 mld. Kč (ČEZ v polovině listopadu navýšil letošní výhled EBITDA ze 70,5 mld. Kč na 72 mld. Kč).
Dnešní zprávu ERÚ hodnotíme jako neutrální pro obchodování s akciemi ČEZ.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Teplárenská lokalita Mělník bude mít zařízení pro energetické využití odpadu
- ČEZ: J&T Banka snižuje cílovou cenu na 1245 Kč při stálém doporučení „buy“
- ČEZ: Erste zvyšuje cílovou cenu na 1062 Kč a navyšuje doporučení na „accumulate“
- Ústavně-právní výbor odložil projednávání tzv. lex ČEZ, vláda diskutuje o změnách v návrhu zákona
- ČEZ prodlužuje termín pro finální nabídky na nový jaderný blok v Dukovanech o necelý měsíc
Nejnovější:
- Evropské futures kontrakty v červených číslech
- Očekávané události: Nové pracovní pozice JOLTs (USA)
- Širší index S&P 500 uzavírá pondělní seanci nakonec mírným růstem o 0,01%.
- Index Dow Jones se pohybuje v červených úrovních.
- Německá burza uzavírá pondělní seanci ztrátově
- Makroekonomický výhled: Trh práce (USA), index PMI (ČR, Německo, eurozóna, USA)
- Pražská burza v úvodu týdne klesla
- USA: ISM ve výrobě v září na 49 b. při očekávání 47,8 b.
- USA: Stavební výdaje v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % při očekávání poklesu 0,6% růstu
- USA: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě za září na 49,8 b. při očekávání 48,9 b.