Írán, Irák a Libye by nemusely snižovat produkci v případě rozhodnutí kartelu OPEC o redukci kvót
Ropný kartel OPEC údajně zvažuje udělení výjimek pro Irák, Írán a Libyi, pokud by se kartel OPEC na svém jednání dohodl o snížení produkce. Zprávu zveřejnila agentura Bloomberg. Saudský ministr pro ropný průmysl oznámil, že na jednání nepředvídá komplikace, které se uskuteční 27. listopadu. Rovněž upozornil na to, že se nejedná o první případ, kdy je trh s ropou přesycen.
Pokud by se kartel dohodl na snížení produkce, tak by tyto tři země nemusely svou produkci snižovat.
Ceny ropy se propadly kvůli americké produkci, která je nejvyšší za tři desetiletí a spekulacím o neochotě Saudské Arábie snižovat vlastní těžbu. Analytici věnující se ropě jsou rozděleni přesně půl na půl ohledně predikce rozhodnutí kartelu. Podle analytika z Natixis dává smysl, aby Irák, Írán a Libye nemusely snižovat produkci, protože již nyní těží méně ropy než v minulosti. Na druhé straně Saudská Arábie patrně bude chtít garance, aby tyto země svou produkci nezvyšovaly.
Stále se zvyšující těžba ropy z břidlic v USA není jediným důvodem rostoucí nabídky. Například Libye, která vlastní dosud nejvíce objevených zásob v Africe, v průměru letos vytěžila 437 tisíc barelů denně. Což je méně než třetina produkce na úrovni 1,55 mil. barelů za den v roce 2010. Důvodem propadu produkce v Libyi bylo povstání proti Muammaru Kaddáfímu, který v Libyi vládnul 42 let. Představitel Libye minulý měsíc řekl, že někteří členové OPEC souhlasí s tím, aby Libye mohla těžbu dokonce navyšovat. Produkce v Libyi v dubnu spadla na 215 tisíc barelů denně kvůli obsazení přístavů rebely. Minulý měsíc země dosáhla těžby ropy na úrovni 850 tisíc barelů denně. Nedávno 5. listopadu se produkce propadla o 40 % kvůli islamistickým militantním skupinám, které zastavily těžbu na největším ropném poli v zemi.
Cenu ropy ovlivňují i sankce uvalené na Írán kvůli jeho jadernému programu. Letos v průměru země vytěžila 2,8 mil. barelů, což je o 23 % méně než v roce 2011, kdy ještě na zemi nebyly uvaleny tak přísné sankce. Íránský ministr pro ropný průmysl 21. listopadu oznámil, že jeho země bude chtít udržovat tržní podíl za všech okolností. Podle jeho slov v případě zrušení sankcí Írán může zdvojnásobit produkci do dvou měsíců.
Ruský ministr pro energetiku včera řekl, že se jeho země zatím nerozhodla ke snížení produkce, protože čeká, jak dopadne jednání OPEC. Rusko na trh dodává stabilní objem ropy. Ministr dále oznámil, že snížení produkce kartelem vidí jako nepravděpodobné.
Futures na ropu Brent 14. listopadu se obchodovaly na čtyřletých minimech za cenu 76,76 dolaru. Aktuálně se Brent s dodáním v lednu obchoduje se ziskem 0,18 % na 79,82 dolaru, zatímco WTI je výš o 0,22 % na 75,95 dolaru.
Zdroj: Bloomberg
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Na Wall Street pokračuje dobrá nálada
- Německé trhy končí obchodování v plusu, dařilo se Siemens Energy, Deutsche Post a Adidasu
- Konferenční hovor Colt CZ: sílící vliv M&LE, zlepšení na US trhu, viditelný přínos Sellier&Bellot
- Zámořské trhy otevřely smíšeně, daří se Warner Bros, propadá se Moderna a ztrácí i Micron technology
- Pražská burza přerušila ztrátovou sérii
- Kroger vydal výsledky za 2Q a zvýšil výhled, porovnatelné tržby stouply o 1,2 %
- Zámořské futures oscilují kolem nuly
- USA: Žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo 230 tisíc, oproti očekávaným 227 tisícům
- Fixed.zone za 1H zveřejnila výsledky za 1H, dle CEO je růst tržeb mírně za očekáváním
- USA: Index výrobních cen za srpen meziměsíčně stoupl o 0,2 % při očekávání nárůstu o 0,1 %