Export amerického uhlí do Jižní Koreje může snížit emise CO2
Ačkoliv boom břidlicového plynu dramaticky proměnil energetický mix a ceny surovin v USA, stále se zde spaluje výrazné množství uhlí. Navíc uhlí není spalováno efektivně kvůli starým uhelným elektrárnám.
Vědci na Duke University a University of Calgary porovnávali spalování uhlí v USA a v Jižní Koreji a navrhují nový způsob jak snížit emise skleníkových plynů. Zjistili totiž, že v Jižní Koreji mají vysoce energeticky efektivní nové uhelné elektrárny, které z jedné tuny uhlí dokáží vyprodukovat daleko více energie.
Uhlí dostupné v Koreji je často ekologicky „špinavější“ než uhlí v USA, uvolní větší množství oxidu siřičitého, oxid dusičitý a dalších částic. Mezitím americké uhlí je relativně „čistší“, ale v USA jsou starší elektrárny a nehospodárná infrastruktura.
Potřebné investice do zlepšení by byly nákladné a trvaly by příliš dlouho. Vědci zkoumali scénář, při kterém by se americké uhlí dováželo do Koreje a USA by nahradily spotřebu domácího uhlí zemním plynem. Výzkumní tým odhadl, že by se mohly snížit celkové emise obou zemí o 21 %, dokonce se započtením spotřebované energie na dopravu uhlí.
Výzkum ukazuje na důležitost analyzování domácích energetických politik v rámci globálního kontextu.
Zdroj: Bloomberg
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Frankfurtská burza uzavřela seanci poklesem
- AT&T reportoval výsledky za 3Q, pozitivně je vnímán přírůstek mobilních bezdrátových tarifů
- Index Dow Jones se drží v červených úrovních.
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 17. říjnu poklesly o 961 tis. barelů
- Wall Street otevírá na červené nule
- Pražská burza s nevýrazným ziskem
- Netflix reportoval výsledky za 3Q, pokles EPS ovlivněn daňovým sporem v Brazílii
- Vývoj cen komodit: Ropa (+2,1 %), zlato (-1,47 %), zemní plyn (+0,55 %)
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 17. říjnu poklesl o 0,3 %
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,29