Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Microsoft je v hledáčku čínského regulátora

Microsoft je v hledáčku čínského regulátora

26.8.2014 13:23, MSFT

Internet Explorer a Windows Media Player společnosti Microsoft se nelíbí čínským regulátorům. Konkrétně se jedná o tzv. bundling, když firma poskytuje několik aplikací spolu se systémem v jednom balíku.

Jakmile v 90. letech Windows ovládl celý trh operačních systémů, tak se americké a evropské regulační orgány zaměřily na propojení internetového prohlížeče, systému a přehrávače médií.
Microsoft a americké ministerstvo spravedlnosti se v roce 2001 dohodly na smíru, který mimo jiné Microsoftu dovolil propojovat Internet Explorer a Windows.
V roce 2004 Evropská unie uložila Microsoftu pokutu 497 mil. eur za propojení Windowsu s Windows Media Player. Kromě pokuty Microsoft musel vydávat verzi Windowsu bez tohoto přehrávače. Později byla pokuta zvýšena na 1,4 mld. dolarů.

Čína se zaměřuje na dva produkty, které byly předmětem v předchozích soudních sporech. Nicméně rozsah vyšetřování by mohl dokonce přesahovat propojování přehrávače a prohlížeče se systémem.

Vyšetřování Microsoftu přichází v době, kdy regulační orgány v Číně vyšetřují jiné zahraniční firmy, jako je například výrobce čipů pro mobilní zařízení Qualcomm (QCOM) nebo výrobce luxusních aut Mercedes-Benz spadající pod německou automobilku Daimler (DAI). Vyšetřování vzbuzuje obavy ohledně protekcionismu v Číně.

Již v tomto měsíci Státní úřad pro průmysl a obchod v Číně (SAIC), který je jedním ze tří antimonopolních regulátorů, formálně zahájil vyšetřování aktivit Microsoftu poté, co úředníci vtrhli do kanceláří ve velkých městech. Podle SAIC Microsoft porušil antimonopolní čínské zákony v souvislosti s kompatibilitou dokumentů jeho kancelářského balíku.

Podle vyjádření úřadu je letos zahájeno devět vyšetřování v různých sektorech ekonomiky jako například pojišťovnictví, telekomunikace nebo energetický sektor. Mezi vyšetřovanými společnostmi nejsou jen zahraniční firmy, ale jsou zde i domácí nebo státně vlastněné.

Akcie (MSFT) v předobchodní fázi prozatím na zprávu nereagují -0,04 % na 45,17 dolaru.

Zdroj: Reuters


Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6538726,02213
USD22,6203023,87570
GBP29,3680530,99795
CHF25,2799926,68301
PLN5,791636,11307

Kompletní informace zde