Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > NWR: konferenční hovor k restrukturalizaci kapitálu

NWR: konferenční hovor k restrukturalizaci kapitálu

6.6.2014 13:10, BAANWRUK

Těžební společnost NWR včera pořádala konferenční hovor, jehož hlavním tématem byla plánovaná a navržená restrukturalizace kapitálové struktury. Společnost již v pondělí ve svém prohlášení představila první rámcovou dohodu s určitou částí držitelů dluhopisů a majoritním akcionářem BXR Mining. V tomto ohledu včerejší konferenční hovor v podstatě nepřinesl žádné nové informace, management NWR pouze zopakoval a rozebral informace, které již byly zveřejněny v pondělí.

Další podrobnější skutečnosti ohledně plánovaného úpisu nových akcií, tzn. kolik kusů, za jakou cenu apod., prozatím nebyly zveřejněny. Společnost jen uvedla, že detailnější informace týkající se úpisu by měly být akcionářům sděleny na konci letošního července.

Základní kroky navržené a plánované restrukturalizace kapitálu, resp. dluhu jsou tedy následující:

- snížení zadlužení ze současné celkové úrovně 825 mil. EUR (kdy většinu dluhu tvoří dluhopisy v celkové nominální hodnotě 775 mil. EUR a zbylých 50 mil. EUR je dlouhodobý úvěr od Exportní úvěrové agentury (tzv. ECA úvěr)) na úroveň 500 mil. EUR. Hodnota dluhopisů by se tak měla snížit na 450 mil. EUR. Hodnota ECA úvěru zůstává nezměněna na úrovni 50 mil. EUR, když NWR každoročně splácí 14 mil. EUR a splatnost úvěru je v roce 2017. ECA úvěr není součástí v pondělí navržené restrukturalizace, nicméně v současnosti NWR jedná s Exportní úvěrovou agenturou o změně nastavení podmínek tohoto úvěru.

- po plánovaném snížení nominální hodnoty dluhopisů by pak struktura dluhopisů měla být následující: 300 mil. EUR zajištěných dluhopisů a 150 mil. EUR konvertibilních dluhopisů, jenž by měly být v době splatnosti povinně přeměněny do akcií. Konvertibilní dluhopisy by měly být rozděleny na 115 mil. EUR zajištěných a 35 mil. EUR nezajištěných. Doba splatnosti 300 milionové emise by měla být 5,5 roku a doba splatnosti konvertibilních dluhopisů je naplánovaná na 6 let. Tzn. splatnost takto sníženého dluhu by měla být v roce 2020.

- v rámci navrženého snížení dluhu je dále pro držitele zajištěných a nezajištěných dluhopisů připraven tendr, v rámci kterého je NWR připraveno odkoupit od držitelů zajištěných dluhopisů až 60 mil. EUR (a to za cenu odpovídající maximálně 75 % nominální hodnoty zajištěného dluhopisu) a od držitelů nezajištěných dluhopisů až 30 mil. EUR (za cenu odpovídající maximálně 25 % nominální hodnoty nezajištěných dluhopisů).

- další formou plánované restrukturalizace by měl být úpis nového kapitálu. Jak již bylo uvedeno v pondělí, NWR získalo příslib od majoritního akcionáře BXR Mining upsat 75 mil. EUR nového kapitálu. Dále určitá část držitelů dluhopisů přislíbila upsat celkem 50 mil. EUR. Pak je v rámci úpisu plánováno získat dalších 25 mil. EUR, pro něž však zatím nemá NWR žádného investora. Část držitelů dluhopisů dále přislíbila super seniorní úvěrovou facilitu (úvěr) ve výši 35 mil. EUR.

Pokud to shrneme, tak NWR navrhuje zhruba 40% snížení hodnoty dluhopisů, což by znamenalo snížení hrubého dluhu o 325 mil. EUR na 500 mil. EUR. Pokud by se podařilo upsat nový kapitál za 150 mil. EUR, pak včetně přislíbené úvěrové facility by NWR posílilo hotovost o 185 mil. EUR. Odečteme-li od této sumy uvažovaný odkup dluhopisů v rámci tendru v maximální výši 90 mil. EUR, pak likvidita NWR by měla být posílena o 95 mil. EUR. To je v podstatě v souladu s našimi předpoklady, kdy jsme odhadovali, že k tomu, aby si společnost zajistila dostatek hotovosti na rok 2015, tak bude potřebovat posílit likviditu o cca 100 mil. EUR.

Byť na navržený plán restrukturalizace nahlížíme v celku pozitivně a domníváme se, že by měl napomoci ke stabilizaci společnosti pro nejbližší roky (rizikem však nadále zůstává vývoj cen uhlí, když podle našeho názoru by společnost k úspěšné restrukturalizaci zároveň potřebovala, aby prodejní ceny koksovatelného uhlí v roce 2015 a dále alespoň mírně převyšovaly úroveň 100 EUR/t), tak je potřeba říci, že tento plán zatím nemá dostatečnou podporu zejména ze strany držitelů dluhopisů. Tu tak bude muset NWR získat v následujících měsících, když management společnosti plánuje dokončit výše uvedenou restrukturalizaci do konce letošního září. Pokud pro svoji navrženou restrukturalizaci NWR nezíská dostatečnou podporu, pak má společnost připraven náhradní plán, jenž by však podle slov managementu společnosti pravděpodobně vedl k insolvenci NWR (ta by se však podle managementu neměla týkat hlavní dceřiné společnosti OKD).

Jak jsme již uvedli v pondělí, navržená restrukturalizace bude pravděpodobně znamenat významné naředění akciových podílů minoritních akcionářů. K naředění podílů podle našeho názoru dojde i v případě, že se minoritní akcionáři zúčastní plánovaného úpisu akcií, a to zejména z toho důvodu, že ředící efekt by měl přijít jak ze strany konvertibilních dluhopisů, tak ze strany přislíbeného úpisu kapitálu od části držitelů dluhopisů.

Celkově včerejší konferenční hovor hodnotíme neutrálně, jelikož oproti pondělní zprávě nebyly zveřejněny žádné nové zásadní skutečnosti.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6193325,98567
USD22,5123023,76170
GBP29,3145430,94146
CHF25,4215726,83243
PLN5,730826,04888

Kompletní informace zde