Zhodnocení vývoje amerických trhů v roce 2004
Zhodnocení vývoje amerických trhů v roce 2004
Po velmi úspěšném roce 2003, kdy obchodníci na amerických trzích inkasovali po několika „hubených létech“ výrazné zisky (Nasdaq v roce 2003 posílil o 42,8%), čekalo na většinu dlouhodobých investorů opět zklamání v podobě prvního pololetí 2004, kdy se tržní trend z výrazného růstu změnil v klesající. S&P v prvním pololetí stagnoval v úzkém pásmu 1080-1160 bodů a Nasdaq a DJIA si vedly velmi podobně. Nálada na trzích byla po „bullish“ lednu vystřídána obavami z dopadu neustále připomínaného zvyšování úrokových sazeb, které by se zvedly z dlouhodobého 1% minima. FED se tak snažil připravit investory na svou snahu přibrzdit nastartovanou US ekonomiku a omezit zvyšující se inflaci. V tomto období prožívali obchodníci těžké chvíle, protože ani výsledky společností (vzhledem k často přehnaným očekáváním) příliš neuspokojily. Nedařilo se technologiím a ani sektory tradiční ekonomiky nedokázaly čelit přílišným nárokům. Po výrazném procentním růstu zisků v roce 2003 se neopakoval stejný vývoj, což investoři hodnotili jako hrozbu. Fakt, že analytici vycházeli z diametrálně odlišných základen pro meziroční srovnání, nebyl brán v úvahu a na trhu se objevil silný pesimistický sentiment, který vyústil v silný několikaměsíční klesající trend Nasdaqu i DJIA.
S blížícím se přelomem do druhé poloviny roku, kdy trh očekával první verdikt FOMC o zvýšení úrokové sazby o 25bps. se indexy mírně přizdvihly (snad v očekávání, že ke zvýšení nedojde), ale nekompromisní FOMC dostál svým „slibům“ a minimální úroková míra se 30.6. v 20:15min. stala historií. Nasdaq po silných výprodejích, které trvaly až do poloviny srpna, dosáhl svého ročního dna na 1750 bodech. Obdobný vývoj postihl také DJIA, ale ten si na své dno na 9750 bodech počkal až do 26.10., což zcela koresponduje s dosažením rekordní ceny ropy u $55 za barel. Období prázdnin bylo pro obchodníky skutečným očistcem, protože 15% pokles akcií Hewlett-Packard či National Semiconductor během jednoho dne a další výrazné poklesy Intel a dalších technologií byly spíše důkazem činnosti panicky jednajícího „stáda“, než racionálně uvažujících obchodníků. Ropa se stala počátkem podzimu hlavním faktorem ovlivňujícím tržní sentiment. Právě období září až říjen bylo negativně ovlivněno vývojem ceny této komodity. Spekulace o nedostatku ropy v souvislosti s rostoucí poptávkou Číny byly ještě umocněny omezením dodávek po řádění hurikánu v oblasti Mexického zálivu a útoky na ropná těžiště na Středním východě. Situace na trhu s ropou se v závěru roku stabilizovala a hlavním faktorem, který ovlivňoval sentiment trhů bylo očekávání výsledků amerických prezidentských voleb, kde proti sobě stáli G.Bush a J.Kerry. Znovuzvolení Bushe naplnilo trh optimismem, protože republikánská politika je pro podnikání příznivější a zvláště pro DJIA to znamenalo prudký růst. Tento index posílil v období od 26.10. do 15.11. o 8%. Optimismus se samozřejmě odrazil i v sektoru technologií. Nasdaq ve 4Q posílil o 14,7%.
Dolarovým investorům připravil nepříjemné překvapení vývoj měnového páru USEU. Americký dolar se po oslabení na počátku roku stabilizoval u 1,25, ale 4Q znamenalo v obavách z dopadu stále se zvyšujícího deficitu vládního rozpočtu a deficitní obchodní bilance další pokles až k 1,36. Obdobný vývoj proti CZK vyústil v možnost nakupovat USD velmi blízko 22Kč. Experti na FX navíc očekávají další oslabování či stagnaci dolaru vůči ostatním světovým měnám.
Index SP500 posílil v roce 2004 o 6,4%, Nasdaq díky skvělému poslednímu čtvrtletí posílil o 8,9% a DJIA o 3,8%. Celkově hodnotíme rok 2004 jako průměrný a roční zhodnocení indexů odpovídá dlouhodobým průměrům. Obchodníci byli nuceni přijmout fakt, že samotné dlouhodobé držení kvalitních titulů není zárukou úspěchu a aktivně řízená portfolia mohou za určitých okolností – tj. stagnující trh – přinášet výrazně lepší výsledky. Pro srovnání - dolarová část modelového portfolia PortFio, spravovaného makléři Fio, zhodnotila v roce 2004 téměř o 25%.
Analytici Godlman Sachs ještě před koncem roku vydali své odhady vývoje indexů ke konci roku 2005. Pro zajímavost jejich odhad připojujeme:
Benchmark ........................ Hodnota k 30.12.04....... Předpověď 05........ Zisk
Standard and Poor..................1213.55............................ 1325................... 9.2%
Topix....................................1149.63............................. 1400................. 22%
Také z tohoto odhadu můžeme očekávat spíše průměrný rok. GS spatřuje největší potenciál na japonském trhu. Kvalitní japonské tituly, které jsou formou ADR kotovány na amerických burzách, lze v příštím roce chápat jako zajímavou příležitost k obohacení investičních portfolií .
Graf SP500 2004 s vyznačením trendových linií standardní odchylky a klouzavých průměrů
Graf:Bloomberg
Nejnovější:
- Zisk General Mills v 1Q klesl o 14 % kvůli inflačním tlakům, roční výhled společnost potvrdila
- Americké futures naznačují kladné otevření zámořských trhů
- Vývoj měnových párů: Dolar oslabuje vůči koruně o 0,23 %
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn +2 %, pšenice +0,7 %, ropa -0,7 %, měď +0,6 %
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 13. září vzrostl o 14,2 %
- Google vyhrál soud o pokutu od EU ve výši 1,5 mld. EUR za zneužívání reklam
- Eurozóna: Stavební výroba v červenci meziročně klesla o 2,2 %
- Vývoj cen komodit: Ropa (-1,33 %), měď (+0,56 %), pšenice (+0,48 %)
- Vývoj měnových párů
- Eurozóna: CPI v srpnu dle konečných dat meziročně vzrostl o 2,2 % dle očekávání