Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Lobkowicz – dobrá volba nejen pro horké letní dny

Lobkowicz – dobrá volba nejen pro horké letní dny

26.6.2014 10:12, BAAPLG

Na konci tohoto týdne to bude měsíc, co na pražskou burzu vstoupila prostřednictvím IPO skupina Pivovary Lobkowicz Group (PLG). V první fázi před vstupem samotným poměrně očekávaná emise pro zpestření domácího trhu, následný výsledek IPO byl však vesměs ze strany vybraných účastníků trhu i medií hodnocen negativně jako zklamání. Domnívám se však, že nezaslouženě

IPO - záměr vs. skutečnost

Stručná rekapitulace ohledně záměru společnosti a následného výsledku. Firma ve svých plánech uvažovala o úpisu ve velikosti až 1 mld. Kč. Při cenovém pásmu 160-175 Kč mělo být prodáno 2,3 mil. nových akcií a 3,4 mil akcií od stávajících akcionářů, které vznikly kapitalizací akcionářských půjček. Při zjednodušeném pohledu nezohledňující náklady transakce by při nejoptimističtějším scénáři a maximální ceně měl směřovat výnos ve výši zhruba 400 mil. Kč do firmy na další rozvoj a 600 mil. Kč by byl ve formě exitu výnos pro stávající akcionáře. Realita však byla nakonec jiná. Prodáno bylo pouze 2,3 mil. nových akcií plus 230 tis. od stávajících akcionářů v rámci nadlimitní opce za cenu 160 Kč, což je výnos pouze zhruba 400 mil. Kč. Při letmém pohledu na očekávání ve výši 1 mld. Kč vs. skutečnost 400 mil. Kč na spodní hraně upisovacího pásma, to opravdu nevypadá na úspěšné IPO. Na druhou stranu pro firmu jako takovou se v podstatě naplnil nejoptimističtější scénář, když téměř veškerý výnos z konečného úpisu směřoval do firmy a ta tak může naplno realizovat svůj expanzivní plán, jak ho měla připravený (akvizice nových hospod, větší podpora exportu, nákup nového pivovaru). A o to by při získávání prostředků v rámci IPO mělo jít vždy primárně. Aby firma získala dodatečné prostředky na následný rozvoj, což se stalo v téměř maximální očekávané výši. Takže spíš úspěch než zklamání. Podstatně nižší výnos z úpisu tak realizovali především stávající akcionáři, což však apriori hodnotit negativně také nelze. Stávající akcionáři, kteří znají firmu nejlépe, vyjádřili důvěru v další vývoj firmy a rozhodli se za cenu 160 Kč své podíly neprodávat. Takováto důvěra rovněž není k zahození. Výsledná podoba úpisu se tedy od původního záměru dost lišila, nazvat to však z pohledu firmy a jejího dalšího možného vývoje za zklamání je hodně přísné.

Předlužená firma?

Řada investorů se při rozhodování o potenciální investici oháněla tím, proč investovat do tak zadlužené firmy, která nevydělává a má navíc záporný vlastní kapitál. Tato tvrzení však vycházelo opět pravděpodobně pouze z letmého pohledu na výkazy a strukturu IPO. Podmínkou úpisu byla kapitalizace akcionářských půjček, která podstatným způsobem ovlivnila všechny uvedená negativa. Akcionářské půjčky již nejsou, do firmy přiteklo z úpisu necelých 370 mil Kč. a tak se čistý dluh dostal pod hranici 150 mil Kč, což znamená net debt/EBITDA výrazně pod jedna. Což rozhodně není charakteristika předlužené firmy, ba právě naopak, když sektorový průměr se u tohoto ukazatele pohybuje v blízkosti hodnoty 2 a Lobkowicz je tak výrazně nad průměrem. Se splacením akcionářských půjček z velké části padne i argument o nevydělávající firmě na úrovni čistého zisku. Ztráta z předchozích let byla totiž z velké části vždy tvořena úroky právě z akcionářských půjček a lze tedy čekat obrat i v této položce. Na úrovni provozních zisků EBITDA je navíc firma již několik let v zisku.

 

Zajímavé ceny pod 160 Kč

Titul se po úpisu relativně rychle dostal pod hranici 160 Kč, když na trhu rezonoval spíše negativní dojem z úpisu samotného. Na základě uvedených faktu se však domnívám, že neoprávněně. Firma má momentálně dostatek kapitálu na realizování expanze a dalšího vylepšení hospodaření. Expanze navíc může být poměrně rychlá, když firma disponuje dostatečnými výrobními kapacitami a stačí nasmlouvat pouze odbyt. Z pohledu firmy je před námi rovněž důležité období letních měsíců, kdy jim stoupají prodeje. Firma bude na konci srpna prezentovat poprvé od vstupu na burzu své hospodářské výsledky. Sezoně silné letní měsíce tam zahrnuty zatím nebudou, teplé jarní měsíce mohou v meziročním srovnání však přispět ke zlepšení a potvrdit tak ze strany managementu indikovaný úspěšný vstup do letošního roku. Domnívám se, že nová podoba rozvahy a výsledovky by mohla mnohé pozitivně překvapit. Pokud firma doprovodí čísla samotná bližším komentář o pokračování expanze do nových restaurací a hospod, ceny pod 160 Kč budou jen vzpomínkou na pozvolný rozjezd titulu po vstupu na burzu.


David Brzek, makléř, Fio banka, a.s.

Přílohy:


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,6526524,96535
USD21,8049323,01508
GBP27,5417329,07027
CHF24,9628026,34820
PLN5,452985,75562

Kompletní informace zde