Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Nasdaq zaznamenal rekordní nárůst

Nasdaq zaznamenal rekordní nárůst

6.12.2000 08:31

Nasdaq zaznamenal rekordní nárůst

Převážně technologický index Nasdaq včera vylétl o neuvěřitelných 10,5 procenta výše a zaznamenal tak svoji největší procentní a bodovou změnu ve své třicetileté historii. Velice pěkné přírůstky zaznamenaly i akcie tzv. "staré ekonomiky", měřeno indexem Dow Jones se vyšplhaly o 3,2 procenta. Nákupní horečku vyvolaly hned tři velmi pozitivní zprávy. První bylo rozhodnutí floridského soudu, který zamítl Goreovu žádost o sečtení zbývajících volebních lístků v okrscích Miami-Dada a Palm Beach a tím odstranil poslední vážnější překážku G.W. Bushe na cestě do Bílého domu. Ještě silnější vliv než uklidnění politické situace mělo však včera na americké akciové trhy vystoupení šéfa centrální banky FED Alana Greenspana. Ten ve svém projevu nastínil posun FEDu k neutrální měnové politice s výhledem na snížení úrokových sazeb v případě, že by zpomalování tempa růst největší ekonomiky světa bylo příliš výrazné. A konečně třetím důvodem, který u investorů vyvolává vlnu optimismu, jsou klesající ceny ropy. Černé zlato se včera propadlo o dalších 1,6 USD a vrátilo se tak pod úroveň 30 USD za barel. Za poslední týden se tak pohybuje níže již o 14 procent.
Včerejší prudké zotavování táhly především společnosti, které v posledních týdnech nejvíce ztrácely. Společnosti z odvětví B2B v průměru přidaly 25 procenta, výborně si vedli také výrobci optických vláken, internetové firmy a finanční společnosti. Pouze zlomek akcií dokázal odolat nákupní euforii, ztrácely pouze některé defenzivnější tituly a ropné firmy.
Přestože včerejší nárůst je velice impozantní, teprve následující dny ukáží, zda jsme skutečně svědky obratu dosavadního klesajícího trendu. Fundamentální podmínky jsou k tomu nyní velice příznivé, neboť hlavní strašáky posledních týdnu začínají blednout. S naději na snížení úrokových sazeb, slabším dolarem, nižšími cenami ropy a koncem nejistoty ohledně vítěze prezidentských voleb jsou šance výrazně zotavení amerického akciového trhu poměrně vysoké.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,7105525,02645
USD21,9946623,21534
GBP27,6200629,15294
CHF25,0649626,45604
PLN5,474775,77863

Kompletní informace zde