Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > ... a ceny komodit nadále rostou

... a ceny komodit nadále rostou

3.5.2011 12:28

Ignorujíce prohlášení Goldman Sachs o nadhodnocení komodit a doporučení k jejich prodeji před pár týdny se ceny komodit vydávají stále výše a dávají tak za pravdu třeba společnosti Morgan Stanley.

Objem kontraktů na komodity se zvyšuje každým rokem. Podle americké Commodity Futures Trading Comission (Komise pro obchodování s future kontrakty na komodity) fondy investující do komodit drží 1,49 milionů futures a options kontraktů, což je o 57 % více než loni. Podle vedoucího oddělení zodpovědného za studium cen komodit společnosti Morgan Stanley Husseina Allidina, jsou zásoby prakticky všech komodit od kukuřice přes zlato stále nízké a poptávka se bude zvyšovat. Vybírat zisky by proto bylo předčasné. S tím by nesouhlasila společnost Goldman Sachs, podle jejíchž prohlášení z 11. a 15. dubna cena komodit neodráží poptávku a nabídku a pravděpodobně spadne v rozmezí tří až šesti měsíců. Další zajímavé vyjádření pochází od Waltera Hellwiga, analytika BB&T Wealth Management, který před dvěma lety předpověděl pád cen komodit před dvěma lety. Podle něho je důležité soustředit se na základní principy. Rostoucí poptávka založená na světovém růstu, a omezení nabídky prý stále mluví jasně a během následujících tří měsíců očekává růst.


Goldman Sachs doporučil investorům nákup komodit začátkem prosince 2010. Konkrétně doporučil koš sestávající se z ropy, mědi, bavlny, platiny a sojových bobů. Předtím, než od stejné společnosti přišlo doporučení k vybrání zisků, tento koš posílil o 25 %. Goldman Sachs se odkazoval na klesající poptávku po mědí a platině z důvodu zemětřesení v Japonsku, klesající světovou poptávku po ropě a nižší odhadovaná rizika rozšíření krize na Středním Východě. Společnost však stále doporučovala nákup sojových bobů a zlata.
Od doby, kdy Goldman Sachs 11. dubna zrušila své nákupní doporučení pro koš komodit měřený indexem GSCI, vzrostl tento index o 0,4 %. Měď od té doby poklesla o 9,1 %, bavlna ze svého maxima 7 března odepsala 29 %. Na druhou stranu ropa a zlato nadále získávaly.
Morgan Stanley 29. dubna sdělil v telefonickém rozhovoru, že stále předpokládá výrazné růsty ropy a kukuřice, dále pak mírnější růsty zlata a pšenice. Opačnou pozici společnost doporučuje na cukr, zemní plyn, bavlnu a kávu.


Rostoucí ceny komodit mají dalekosáhle dopady na globální ekonomiku. Podle Spojených národů dosáhly ceny potravin v únoru svého rekordního maxima, což podle Světové banky přispělo k tomu, že 44 milionů lidí spadlo v loňském roce pod hranici chudoby. Podle některých analytiků by také rostoucí cena ropy mohla způsobit fundamentální posun v poptávce po této komoditě. Rostoucí ceny komodit navíc přispívají k růstu inflace, se kterou se nyní v době zotavování z recese potýká mnoho světových velmocí.


Pavel Šlechta, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,7193025,03570
USD22,6650623,92294
GBP27,6823329,21867
CHF24,0501225,38488
PLN5,065635,34677

Kompletní informace zde