Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Saudská Arábie zvyšuje produkci ropy, pomůže to?

Saudská Arábie zvyšuje produkci ropy, pomůže to?

28.2.2011 14:47

Zatímco trh s ropou s obavami sleduje vývoj chaotické situace v Libyi, Saudská Arábie všechny tiše ujišťuje, že dostatečně zvýší vlastní produkci.

Zatím to vypadá, že toto ujištění funguje. Ale jak píše Jim Jelter v článku pro MarketWatch, je to jako „lepení záplaty" na daleko větší problém.
Produkce ropy v Libyi činila před konfliktem 1,6 mil. barelů denně (asi 2 % celkové světové produkce). Většina této produkce byla vyvážena do Evropy. Lze těžko odhadnout kolik z této produkce nyní na trhu chybí. Několik společností stáhlo svůj personál ze země a přerušilo činnost. A přestože úbytek produkce bude značný, nelze hovořit o katastrofě. I tak se future na ropu Brent dostal minulý týden na dvouleté maximum, když atakoval 119 USD za barel. Daleko hrozivější je představa o rozšíření nepokojů do dalších arabských zemí, jež vyvážejí ropu.
Saudská Arábie zvýšila produkci na základě situace v Libyi o 8 %. Vytěží tak více než 9 mil. barelů ropy za den (asi 12 % celkové světové produkce). To je více než dost na pokrytí výkyvu v libyjské produkci. Přesto je to spíše psychologický krok, situaci to reálně neřeší. Většina saudské ropy je totiž „kyselá", tj. má vysoký obsah síry. Evropské rafinerie jsou však stavěné na zpracování „sladké" ropy s nízkým obsahem síry z Libye. To bohužel není na celé situaci zdaleka nejhorší.
Trh se daleko více obává možnosti, že se nepokoje rozšíří do dalších zemí v arabském světě. Po svržení diktátorů v Tunisku a v Egyptu, můžou přijít na řadu hlavní producenti ropy.
Průmyslový svět se desítky let spoléhal na Saudskou Arábii. Ta, když bylo potřeba, zvyšovala a snižovala svoji produkci a mírnila cenové otřesy. Co se stane až nastanou problémy v Kuvajtu, Ománu, Spojených Arabských Emirátech nebo dokonce v Saudské Arábii, která platí za největšího světového producenta ropy? Tuto myšlenku si industrializovaný svět klade již desítky let, ale nikdo dodnes neučinil kroky ke snížení závislosti na dobré vůli pouštních monarchií.


Rudolf Plachý, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,6930325,00797
USD22,5132723,76273
GBP27,3447028,86230
CHF24,5001425,85987
PLN5,112725,39648

Kompletní informace zde