Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Provozní výsledky Unipetrolu mírně lepší

Provozní výsledky Unipetrolu mírně lepší

26.1.2011 09:39, BAAUNIPE

Zveřejněné vybrané finanční a provozní ukazatele skupiny Unipetrol za čtvrté čtvrtletí roku 2010 byly oproti našemu očekávání na úrovně prodejů mírně lepší. Naše odhady počítali s tím, že prodeje rafinérských produktů včetně maloobchodního segmentu dosáhnou 894 tis. tun, přičemž skutečnost byla mírně lepší ve výši 897 tis. tun. Naše odhady prodejů petrochemických produktů byly ve výši 417 tis. tun, přičemž Unipetrol vykázal mírně vyšší prodeje na úrovni 425 tis. tun. Rafinérské a petrochemické marže nám byly známy a skončily tedy v souladu s naším očekáváním.

V segmentu rafinerie se mezikvartálně dramaticky zvýšily rafinérské marže a zvětšil se rozdíl mezi cenou ropy Brent a Ural, což je pro společnost pozitivní, neboť rafinerie může nakupovat levnější ropu Ural, přičemž prodejní ceny jsou navázány na dražší Brent. V daném segmentu se negativně projevily technické problémy v rafinérii Litvínov.
V petrochemickém segmentu se oproti minulému čtvrtletí snížily marže, na druhé straně se oproti našemu očekávání mírně navýšily prodeje a to zejména benzenu a agrochemikálií.
V segmentu maloobchodu došlo ke zlepšení prodejů prémiových paliv a mírně vzrostly jednotkové marže. Na druhé straně cena pohonných hmot je v sousedních zemích stále nižší, což má dopad na nižší prodeje sítě čerpacích stanic Benzina. Představenstvo Unipetrolu odhaduje, že vykázaný EBIT skupiny Unipetrol bude za čtvrté čtvrtletí 2010 pravděpodobně kladný, ale horší než EBIT vykázaný skupinou Unipetrol za třetí čtvrtletí. Za nižším EBITem ve čtvrtém čtvrtletí lze hledat zejména nižší petrochemické marže a vyšší náklady v podobě snížení kapacity v rafinérii Litvínov z důvodu technických problémů na hydrokrakovací jednotce, což způsobilo náklady ve výši přibližně 70 milionů korun. Navíc Unipetrol odhaduje, že vývoj směnných kurzů negativně ovlivnil výsledek skupiny Unipetrol ve výši přibližně 90 milionů korun. Celkově hodnotíme zveřejněné provozní výsledky mírně pozitivně, neboť Unipetrol vykázal vyšší prodeje ve všech segmentech. Mezikvartálně nižší EBIT ve čtvrtém kvartále je způsoben zejména nižšími petrochemickými maržemi, které byly v souladu s očekáváním.


Robin Koklar, analytik, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,5604625,92354
USD23,0844224,36558
GBP28,7628530,35915
CHF25,3038326,70817
PLN5,661205,97540

Kompletní informace zde