Inflace v měsíci listopadu stagnovala na 2%
Měsíc listopad přinesl, stejně jako předchozí měsíc, meziroční růst cen spotřebního zboží o 2,0%. V meziměsíčním porovnání se inflace zvýšila o 0,2%.
Meziroční růst inflace nebyl pro trh překvapením když se stagnace očekávala (náš odhad růst o 2,1% meziročně a 0,3% meziměsíčně). Za meziročním růstem stojí zejména zdražení potravin a nealkoholických nápojů (především pak zeleniny která podražila o 31,6%). V růstu pokračují také pohonné hmoty, a to o 10,8% (v říjnu podražily o 14,5%). Ke zdražení došlo také u nájemného, kdy čisté nájemné vzrostlo v listopadu o 8,3%, z čehož regulovaný nájem zdražil o 16,9% a tržní nájemné se snížilo 2,3%. Opačným směrem pak šly ceny obuvi a oděvů.
Inflace se i v průběhu měsíce listopadu držela na inflačním cíly ČNB, je však pravděpodobné, že se brzo dočkáme jeho překročení. Hlavním tahounem růstu indexu spotřebního zboží by mělo být zdražení komodit na světových trzích (především pak ropy a zemědělských komodit), společně s oslabující českou korunou. Proti inflačně by však měla působit stále vysoká míra nezaměstnanosti a klesající výdaje domácností.
Josef Novotný, finanční analytik, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Obchodní seanse USA končí ziskem.
- Americké trhy obchodují v zeleném teritoriu.
- Frankfurtská burza uzavřela obchodování v zeleném teritoriu.
- Množství rozjednaných prodejů domů v USA nečekaně prudce pokleslo
- Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA
- Růst HDP v USA ve 2. čtvrletí mírně pod očekáváním
- Zářijová inflace v Německu podle předběžných údajů o něco nižší
- Zámořské futures naznačují smíšený open
- Vývoj cen komodit: měď (+1,17 %),zemní plyn (-0,41%)
- Německé akcie otevřely s mírnými zisky