Goldman Sachs vs. SEC: předzápasové informace
Goldman Sachs vs. SEC: předzápasové informace
Finančním sektorem v posledních dnech hýbe zpráva o obvinění americké banky Goldman Sachs ze strany Americké komise pro cenné papíry (SEC). Věhlasná banka a vůbec nejziskovější finanční instituce v historii Wall Streetu se měla vědomě dopouštět podvodů na svých klientech při sestavování tolik populárních instrumentů CDO. Podle SECu Goldman Sachs nechal některé velké klienty, kteří spekulovali na pokles těchto instrumentů, tvořit jejich strukturu, čímž ve výsledku jejich výkonnost závisela na rizikových (tzv. subprime) hypotékách. Ostatní investoři-kupci přitom žili v domnění, že struktura CDO je volena nezávisle třetí stranou. Mluví se přitom především o CDO Abacus, který měl být sestavován společností Paulson & Co, která jakožto třetí největší obsluhovatel hedge-fondů v USA měl na poklesu tohoto CDO vydělat až 1 miliardu USD. Podání civilní žaloby ze strany SECu bylo více než překvapující, akcie GS během pár hodin ztratily až 16 %.
Na SEC se spustila vlna kritiky ze všech možných stran. Kritici žaloby poukazují především na nevhodné načasování. Co komisi vedlo k takovému kroku v době, kdy se ekonomika oživuje a kdy nejdůležitějším úkolem trhu je získání důvěry spotřebitelů, není zcela jasné. Trhem se například šíří spekulace, že je aféra vykonstruovaná na míru prezidentu Obamovi, který v současnosti před Kongresem obhajuje novou reformu právě finančního sektoru. S podobným případem v zádech se mu přitom bude snáze přesvědčovat své odpůrce. Nepříliš dobrým základem pro SEC je i fakt, že pro podání žaloby hlasovala komise v poměru 3:2. Komise vůbec nemá v posledních dnech na růžích ustláno. Komicky působí například informace, podle které její pracovníci v době finanční krize namísto dohledu nad finančním sektorem trávili denně až několik hodin sledováním internetových stránkách zaměřených na pornografii...
Goldman Sachs se od počátku obvinění proti tvrzení SECu značně ohrazoval, jakékoli pochybení rezolutně odmítal. Vcelku nečekaně tak na trhy dorazila zpráva, podle které banka vydala prohlášení, ve kterém veškerou vinu svaluje na svého výkonného ředitele, Fabrice Tourreho. Ten prý jednal bez vědomí společnosti a vedení firmy jej okamžitě propustí. Postupem času Goldman Sachs přechází do protiútoku, když obvinil SEC s tvrzením, že celá kauza ohledně údajného podvodu je politicky vykonstruovaná. Šéf banky Blankfein dokonce prohlásil, že americká vláda jde bance po krku. Představitelé GS se připravují na tuhý boj, když dávají dohromady silný tým právníků. Svou pověst si brání i prostřednictvím telefonátů svým klientům.
První slyšení s vedoucími pracovníky v čele s Blankfeinem či Tourrem proběhne 27. dubna. Výsledek celého procesu bude záležet především na svědectví jednotlivých členů Goldman Sachs. Zásadním může být především výpověď Tourreho. Pokud tento bankou nastrčený obětní beránek potvrdí fakt, že za celou kauzou stojí jenom on, banku by tím mohl zachránit. Pokud však veškerá obvinění popře či očerní i ostatní představitele z vedení Goldman Sachs, nabere celý proces jiných obrátek. Poměrně důležitou zprávou, která na trh dorazila, bylo prohlášení manažera Paulsonova fondu, Paola Pellegriniho. Ten údajně dosvědčil, že záměr Paulsona spekulovat na pokles ohlásil manažerovi kontraktu, společnosti ACA management.
Pokud by celý proces vyústil v neprospěch banky, mohla by tato skutečnost fungovat jako další rozbuška, která povede k propadu akciových trhů. Již krátce po obvinění se do vyšetřování pouštějí i regulatorní orgány v Německu či Velké Británii. Hovoří se i o tom, že by Goldman Sachs nemusela být jedinou bankou, která se podobným způsobem provinila. Z tohoto pohledu se spekuluje například o Deutsche Bank, UBS nebo Merrill Lynch. Extrémem jednotlivých názorů je hrozící kolaps finančního sektoru.
Prokázání viny bude z pohledu SECu velice obtížné, je však jisté, že tato kauza zanechá na bance výrazné stopy co se týče reputace mezi klienty. Spojené státy teď zřejmě čeká jeden z největších procesů v této oblasti. Pokud bude žaloba uznána za oprávněnou, hrozí Goldman Sachs rekordní pokuta, opačný výsledek pak přinejmenším zatřese s křesly vedoucích představitelů amerického SECu.
Nejnovější:
- USA: Newyorský výrobní index za září na 11,5 bodech, očekávalo se -4 bodů
- Výrobní závody Kofoly byly zasaženy víkendovými povodněmi
- Vývoj cen komodit: Pšenice (-1,51 %), ropa (+0,99 %), stříbro (+0,83 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/USD 1,1124
- Firemní výsledky pro tento týden: Gevorkyan, FedEx, General Mills a Lennar
- Eurozóna: Sezónně očištěná obchodní bilance za červenec na 15,5 mld. EUR, očekávalo se 15 mld. EUR
- Vývoj cen komodit: Pšenice -1,1 %, ropa +1 %, kukuřice -0,9 %
- Vývoj měnových párů: Dolar oslabuje vůči euru o 0,4 %
- ČR: Index výrobních cen meziměsíčně poklesl o 0,4 %, očekával se pokles o 0,1 %
- Frankfurt nový týden zahájil záponě, ztrácí Siemens Energy i automobilky