Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Fio umožňuje provádět „shorty" v USA

Fio umožňuje provádět „shorty" v USA

15.8.2003 13:10

Fio umožňuje provádět „shorty" v USA


Finanční skupina Fio zpřístupnila od 1. 8. 2003 svým klientům možnost provádět na amerických trzích shortové obchody. Princip shortových obchodů, nazývaných též „prodeje na krátko", spočívá v tom, že klient prodává akcie, které nevlastní, aby je pak následně nakoupil. Zisk je vytvářen tak, že klient nakupuje akcie za nižší cenu, než za jakou je před tím prodal. „Shorty" představují prostor pro dosahování mimořádných zisků, zároveň je však s nimi spojeno riziko vyšší ztráty. Zatímco při běžných obchodech může spekulant prodělat maximálně částku odpovídající jeho investici, při provádění shortových obchodů může jeho ztráta teoreticky dosahovat až násobků této částky. Shortové obchody jsou tak vhodné zejména pro investory, kteří už mají s akciovými trhy větší zkušenosti.

Princip shortových obchodů ukazuje příklad:

Akcie ABC se prodává za cenu $20 za kus a klient si myslí, že cena půjde dolů. Proto zadá pokyn na "prodej na krátko" 1000ks ABC. Fio tedy zajistí půjčení akcie ABC klientovi a ten je prodá.

Pokud měl klient pravdu a cena akcií ABC klesne, např. na $10 za ks, situace bude vypadat takto:
- klient dostal za krátký prodej $20 000
- nakoupil akcie ABC zpět za $10 000 a vrátil je
- klient vydělal na transakci: $10 000

Pokud se klient netrefil a cena akcií se zvýšila, např. na $25 za kus - výsledek obchodování bude tento:
- klient dostal za krátký prodej $20 000
- nakoupil akcie ABC zpět za $25 000 a vrátil je
- klient prodělal na transakci: $5 000

Podmínky pro provádění shortových obchodů
Za provedení shortového obchodu klienti zaplatí stejné poplatky jako za normální prodejní pokyny. Za zapůjčení cenných papírů klient dále zaplatí úrok, který je denně počítán z aktuální hodnoty krátké pozice.
Prostředky získané prodejem na krátko však může klient použít na nákup jiných cenných papírů. Pokud klient zároveň čerpá úvěr na nákup cenných papírů, prostředky z prodeje na krátko se použijí na splacení úvěru na nákup cenných papírů, takže se celkově nezvýší placené úroky.

Cenné papíry, s nimiž je možno provádět shortové obchody, jsou stejné jako cenné papíry, s kterými je možno obchodovat na úvěr. Tyto cenné papíry jsou vyznačeny v e-Brokeru. Obecně pak jde o cenné papíry, které splňují tato tři kritéria:
1. jejich kurz je nad $5 za kus
2. průměrně se denně zobchoduje více než 100 000 ks daného CP
3. CP nejsou vedeny v seznamu nepůjčovatelných CP amerického depozitáře

Podmínkou pro započetí obchodování nakrátko je uzavření zvláštní smlouvy na některé z našich poboček. Tato smlouva je uzavírána se společností BaFio, a.s., která je součástí Finanční skupiny Fio a která zajišťuje zapůjčení cenných papírů za účelem provedení shortového obchodu.

Shortové obchody prostřednictvím e-Brokera budou umožněny až po nastavení hodnoty „Ano" položky „povolit nové vlastnosti USA pokynů" v Globálním nastavení. Vlastní shortový obchod musí klient zadat jako zvláštní typ pokynu tím, že u prodejního pokynu ve "Zvláštnostech" zatrhne atribut "Short sell".


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,6458424,95816
USD21,6726022,87540
GBP27,3953028,91570
CHF24,7944726,17053
PLN5,431095,73251

Kompletní informace zde