Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Nad akciovými trhy se stahují mraky?

Nad akciovými trhy se stahují mraky?

27.11.2009 15:47

Nad akciovými trhy se stahují mraky?

Jako den a noc působilo srovnání podzimu roku 2008 s tím letošním na akciových trzích z pohledu objemů a volatility. Lépe řečeno platilo to až do poloviny tohoto týdne, než se objevily zprávy ohledně problémů se splácením dluhu Dubaje. Velmi nudný vývoj vystřídaly poklesy na indexech kolem -3 %. Většina portfolio manažerů a investorů již čekala klidný vývoj po zbytek roku a navíc se objevovalo dost sázek na závěrečné prosincové rally. I když samozřejmě tento vývoj nelze dále vyloučit, již před zprávami z Dubaje jsme zastávali skeptický náhled pro příští týdny. Nesázeli bychom proto na to, že současné poklesy budou velmi rychle vystřídány návratem k růstu. Naopak dáváme velkou pravděpodobnost tomu, že čert s Mikulášem příští týden přinesou na trhy další poklesy - a ty mohou být výrazné. Zde je několik důvodů proč:
Dlouhodobý trend je stále klesající
I přes razantní růst indexů (SP 500 +66,6 % od jarního minima) se většina sledovaných trhů nachází pod hranicí rezistence oddělující klesající trend z maxim roku 2007. Skutečnost, že se indexům nepodařilo dostat nad silné rezistentní úrovně, může přimět řadu investorů k zamykání zisků.
Investoři nemají ziskový cenový polštář
Zamykání zisků je pro některé investory relativní, protože dlouhodobí investoři mohou být kvůli rekordnímu propadu v roce 2008 stále ve ztrátě. Jarní růst trhů byl navíc tak rychlý, že hodně krátkodobých investorů, kteří nebyli v pozicích, chytilo ujíždějící vlak až v létě, kdy byly ceny akcií poblíž současným úrovním. V případě nepříznivého vývoje nemají tito investoři významnější „cenový polštář“ od svých nákupních úrovní a mohou tak začít raději zavírat pozice, zkrátka nebudou tolik v klidu. Díky zvýšené alokaci pozic profesionálních investorů (což byl hlavní důvod růstů trhů přes léto a na podzim) se tak může naopak při poklesech vytvořit nákupní vakuum a prostor pro rychlé oslabení.
Rozevírající se nůžky mezi reálným a virtuálním světem se přiblíží
Tzv. reálný svět- lidé a výrobní podniky jsou dnes a denně konfrontováni s tvrdými fakty a vnímají pokračující nepříznivý vývoj ekonomik. Naopak nízké úrokové sazby a natisknuté peníze FEDu podporují rizikové chování investorů na finančních trzích (peníze neproudily do reálné ekonomiky) a jejich růst. Ceny většiny aktiv tak nereflektují ekonomickou realitu. Součástí rizikového chování hráčů na finančních trzích jsou tzv. carry trade, kdy se využívá nízkých sazeb v USA a důležitá je pro ně slabost dolaru. Při opačném pohybu tzn. v případě posilování dolaru se objeví snaha těchto spekulantů zavírat pozice, což bude působit na ceny aktiv.
Podivný rozpor na trzích akcií a dluhopisů
Stejně jako v listopadu 2008 propadly nyní výnosy T-Bill v USA do záporného teritoria, ceny dluhopisů (těch s kratší splatností ) tak rostou. Růst cen akcií, dluhopisů i komodit však nedává logický smysl (kromě toho, že když jsou levné peníze tak se zkrátka kupuje vše). Zatímco vloni zahnaly výnosy dluhopisů do záporu obavy z kolapsu systému, co nyní největší a nejlikvidnější trh na světě ukazuje?
Další negativní momenty:
- slabost japonského indexu NIKKEI (čtyřměsíční minima),
- index volatility VIX na nízkých úrovních kolem 20 (jako v roce 2007),
- sentiment investorů pro pokles je rekordně nízký (17,5%).
Zprávy z Dubaje vnímáme jako možnost rozšíření obav z defaultů dalších zemí. To by mohlo (alespoň na čas) snížit apetit pro rizikové chování investorů. Spekulace z carry trade mířily hojně do komodit a rozvíjejících se zemí, které by tak mohly být v dalších dnech nejvíce náchylné pro pokles.
Co nám z technického hlediska říká růst indexu S&P 500 od března 2009?
Základ je jasný každému „expertovi“ na grafy. Spojíme si minima a maxima od hodnoty 666 a vidíme, že maxima překonávají předchozí maxima - máme zde jednoznačný růstový trend. EUREKA! BUY BUY BUY! Musíme vás ale zklamat. Takhle věci nefungují. Pojďme se podívat, co se skrývá v pozadí. Co graf ukazuje jako možnou a rozhodně ne nereálnou blízkou budoucnost.
Chování grafu v rámci trendového kanálu je zajímavé již od samotného počátku. Postupně se objevuje více známek nestability a slabosti trendu. V první fázi růstu, kdy se trh zvedal z minim u hodnoty 666, vystřelil index zpět na úrovně kolem 900 bodů, ze kterých si sáhl na dno. Již v průběhu cesty k 900 bodům indikátory vykreslovaly divergence a nepotvrzovaly nově utvářená maxima. To samo o sobě ještě neznamená žádnou katastrofu, a tak se kolem cenové hladiny 900 bodů utvořila jen konsolidace, ve které se více jak 2 měsíce přešlapovalo do strany. Po průrazu konsolidace přišla druhá vlna posílení nad 1000 bodů. Od této hladiny již lze těžko hledat v růstu sílu a stabilitu. Pokoj věčným longařům v takto nedůvěryhodné a napjaté situaci. Indikátory po konsolidaci doprovází růst nepotvrzováním nově utvářených maxim. A to je na druhou polovinu trendu již výrazně více znepokojující než před konsolidací. Nová maxima přidávají vždy jen o malý kousek a nikdy se nezapomenou vrátit pod předchozí prolomené maximum. V poslední fázi chybí už jen odrazit od klesající trendové linie z historických maxim indexu a od 50% korekce padnout pod krátkodobé klouzavé průměry, které se již nepodaří překročit zpět nahoru, prolomit poslední lokální low a vlak se rozjíždí. Těžko se později divit hodnotě indexu S&P 500 u 900 bodech.
Graf 1 S&P 500 weekly z 27.11.2009 (zdroj: Bloomberg)


Graf 1 S&P 500 daily z 27.11.2009 (zdroj: Bloomberg)

Pavel Hadroušek a Tomáš Rojík, Fio, burzovní společnost
Fio, burzovní společnost, a.s.,
Dozor nad Fio, burzovní společností, a.s. vykonává Česká národní banka.
https://www.fio.cz/zpravodajstvi_prohlaseni.itml


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6937626,06424
USD22,6786823,93732
GBP29,4118431,04416
CHF25,3520026,75900
PLN5,805206,12740

Kompletní informace zde