Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Fortis - vyřazení z BuyListu

Fortis - vyřazení z BuyListu

15.10.2008 11:13, FO4*

Fortis - vyřazení z BuyListu

Finanční skupina Fortis je jednou z evropských obětí probíhající finanční krize. Účastník největší bankovní fůze v historii doplatil právě na tento ambiciózní plán. V roce 2007 se jevil plán na převzetí části ABN Amro za 24 mld. EUR jako dobrý strategický krok, transakce se však ukázala jako osudná. Přestože integrace převzaté části probíhala úspěšně a pozitivní efekty se dostavovaly, kamenem úrazu se stalo financováni celé transakce. Postupně zhoršující se podmínky na mezibankovním trhu peněž donutily vedení v červenci k přijmutí opatření, které měly posílit kapitálovou strukturu o více jak 8 mld. EUR. Plán zahrnoval úpis nových akcií, zrušení zálohy na dividendu, prodej části nemovitostního portfolia a části nestrategických účastí a prodej dluhopisů. Po krachu Lehnam Brothers se však situace na kreditních trzích maximálně vystupňovala. V rámci celého finančního systému panovala značná nedůvěra a vlády zemí Belgie, Holandska a Lucemburska se rozhodly do Fortisu kapitálově vstoupit, aby došlo k záchraně společnosti. Za 11,2 mld. EUR získaly vlády jednotlivých zemích podíly v regionálních bankovních divizích. V hektické době vyvrcholení finanční krize došlo v dalších krocích k postupnému rozprodání hlavních aktivit společnosti. Holandská vláda kompletně převzala za 16,8 mld. EUR domácí bankovní divizi včetně podílu v ABN Amro. Belgická vládá přeprodala podíly v bankovní a pojišťovací divizi do rukou BNP Paribas. Z prodeje všech podílů obdrží „nový Fortis“ hotovost ve výši 14,4 mld. EUR. Díky systému dohod společnosti nadále zůstala mezinárodní pojišťovací divize a 66% podíl na strukturovaném kreditním portfoliu v celkovém objemu 10,4 mld. EUR. 24% podíl v portfoliu bude držet belgická vláda a 10% podíl bude ovládat BNP Paribas.
Vlády zemí Beneluxu podnikly opatření, které ochránily vklady v bankách a zajistily pokračování aktivit pro klienty, pro akcionáře znamenal vývoj posledních týdnů však výrazné ztráty. Kurz akcií se po zahájení obchodování, které bylo na více jak týden přerušeno, propadnul pod hranici 2 EUR. Odhadovaná účetní hodnota po kapitálových změnách je sice vyšší, otázkou však stále zůstává reálné hodnota a možný budoucí vývoj strukturovaného portfolia. Díky kompletnímu prodeji bankovních divizí společnost ztratila své hlavní aktivity a v mezinárodní pojišťovací divizi nelze očekávat v budoucnosti dramatické změny. Investice do společnosti již zcela neodpovídá původnímu záměru a titul vyřazujeme s BuyListu a dojde zároveň k prodeji z modelového portfolia PortFio.

Fio, burzovní společnost, a.s., David Brzek, makléř Dozor nad Fio, burzovní společností, a.s. vykonává Česká národní banka. https://www.fio.cz/zpravodajstvi_prohlaseni.itml


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,7543325,07267
USD22,2933723,53063
GBP27,2960528,81095
CHF24,5468425,90916
PLN5,164395,45101

Kompletní informace zde