Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Po jak žhavých uhlících šlapou akcionáři NWR?

Po jak žhavých uhlících šlapou akcionáři NWR?

28.5.2008 14:26

Po jak žhavých uhlících šlapou akcionáři NWR?

Akcie NWR toho během své krátké burzovní historie stihly poměrně hodně. I když IPO přišlo začátkem května, stačily už přidat výrazných +20%. Zlepšená nálada na akciových trzích, silná rallye na komoditních titulech a v neposlední řadě IPO jakožto nová věc pro investory, jsou hlavní faktory proč se akciím NWR prozatím tolik dařilo. Jaký vývoj však lze očekávat dále?
Kolem příchodu NWR na burzu se toho napsalo o společnosti hodně. Kdybych ji měl krátce představit z jiného úhlu pohledu, taky by šlo konstatovat, že jde vlastně o „staré“ OKD, které před několika lety z burzy vyvlastnil nynější majoritní vlastník (za zhruba pětkrát nižší cenu…). Mezitím ovšem byla z OKD vyvedena zajímavá aktiva v podobě tisíců bytů a dceřinných společností.
Příchodu IPO předcházela silná růstová fáze akcií světových uhelných firem, když v minulém roce stačil index BBG World Coal (23 největších světových uhelných firem) přidat neuvěřitelných 136%!!! Během letošního května komoditní horečka ještě nabrala obrátky, když např. ceny ropy lámaly jeden rekord za druhým a samozřejmě se dařilo také uhlí. Přesto je růst „uhelného“ indexu cca +5% od příchodu NWR na trh (+20%) poměrně skromnější. V posledních dnech přece jen dochází k vybírání zisků i na komoditách a tak můžeme spatřit uhlí -5% pod vrcholy. Pro srovnání NWR je od svého maxima necelá -2%.
Zajímavou věcí je ocenění IPO a férové hodnoty akcií NWR. Zatímco povolení k těžbě uhlí v Polsku NWR zatím neobdržela, v oceňovacích modelech se s ním počítá. Kde však je napsané, že polský stát NWR licenci udělí? Je dobré vědět, hodnota firmy s a bez (Polska) je rozdílná. Naše roční cílová hodnota 585 Kč započítává polskou licenci, ovšem bez ní je hodnota firmy cca o 30% nižší!

Bude pokračovat skvělá jízda akcií NWR? Nebo je rozumnější se akciím NWR při současných cenách vyhnout? Zastánci nekončící komoditní party se zřejmě přikloní k první variantě. I kdybych mezi ně patřil (nepatřím), akcie NWR bych považoval na současných hodnotách za dosti rizikové a horké zboží. Fio, burzovní společnost, a.s., Pavel Hadroušek, makléř Dozor nad Fio, burzovní společností, a.s. vykonává Česká národní banka. https://www.fio.cz/zpravodajstvi_prohlaseni.itml


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,7543325,07267
USD22,2933723,53063
GBP27,2960528,81095
CHF24,5468425,90916
PLN5,164395,45101

Kompletní informace zde