Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Ford (F) - problémy druhé největší automobilky v USA přetrvávají

Ford (F) - problémy druhé největší automobilky v USA přetrvávají

26.7.2006 17:31

Ford (F) - problémy druhé největší automobilky v USA přetrvávají

Společnost Ford (F) dosáhla ve čtvrtek 20.7. svého dlouholetého minima a zavírala na hodnotě 6,19 USD. Automobilový průmysl v USA se od začátku roku potýká s klesajícím prodejem své produkce, za kterým stojí z velké míry vysoké ceny ropy, potažmo benzínu. Navíc se čím dál více přiostřuje konkurence s neamerickými výrobci, kteří postupně oslabují podíl tradičních amerických společností General Motors, Ford a DaimlerChrysler. Podle červnových statistik meziročně poklesl prodej „velké trojky“ o více jak 18%, 1H06 prodeje v porovnání s předchozím rokem o necelých 8%. Evropští a asijští výrobci naopak své prodeje nadále zvyšují a to meziročně o necelé 3% a v 1H06 v průměru o více jak 5%. Celkový podíl detroitských automobilek na americkém trhu klesnul v červnu na 56%. Pro Ford hovoří fakt, že z velké trojky měl v obou ukazatelích nejnižší poklesy (y/d 3,8% vs. GM 12,1% vs. DCX 4,9%) a pro další vývoj bude důležité, aby se tato skutečnost potvrdila. Data za červenec budou oznamována na začátku srpna.
Důležitým faktorem pro hospodaření Fordu je plnění jejich restrukturalizačního plánu, který byl oznámen na začátku letošního roku. Nutnost změn se ukazuje jako nevyhnutelná. Ford plánuje do roku 2012 v rámci severoamerického programu propustit 30.000 zaměstnanců a zavřít 14 továren. Po kvartálních výsledcích, které firma reportovala minulý týden, vedení firmy oznámilo, že se budou snažit celý proces urychlit. Správnost této snahy mohou potvrzovat dnes zveřejněné výsledky GM. Čistá ztráta sice dosáhla 5,62 USD na akcii, ale bez mimořádných nákladů bylo dosaženo zisku 2,03 USD na akcii, což výrazným způsobem překonalo očekávání 51 centů. Ford v minulých týdnech změnil dividendovou politiku, když rozhodl o snížení vyplácené dividendy na polovinu. Do budoucna hodlá vyplácet 5 centů za kvartál, což představuje slušný roční výnos 3%.
Probíhající restrukturalizace a výhled na její úpravu se odrazila v novém doporučení Merrill Linch. K datu 25.7. bylo zvýšeno na „neutral“ ze „sell“. V doprovodném komentáři uvádějí, že považují za stále méně atraktivní vstupovat do shortových pozic a spekulovat na další pokles.
V reakci na dobré výsledky General Motors posilují akcie Fordu o více jak 3,5% a překonaly hranici 50-ti denního klouzavého průměru. Střednědobý výhled považujeme za pozitivní a doporučujeme akumulovat pozice v tomto titulu.

Fio, burzovní společnost, a.s., David Brzek Emitenti nebyli seznámeni s těmito investičními doporučeními. Fio, burzovní společnost, a.s. je tvůrcem trhu na Burze cenných papírů Praha, a.s. a RM-SYSTÉM, a.s. Fio, burzovní společnost, a.s. je tvůrcem trhu u následujících emisí: Komerční banka, a.s., ČEZ, a. s., Telefónica O2 C.R., a.s., UNIPETROL, a.s., Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG, Orco Property Group, Philip Morris ČR a.s., Zentiva, a.s., Central European Media Enterprises, Ltd. Fio, burzovní společnost, a.s. předchází vzniku střetu zájmů ve vztahu k investičním doporučením odpovídajícím vnitřním členěním a pravidelnou vnitřní kontrolou. Dozor nad Fio, burzovní společností, a.s. vykonává Česká národní banka.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6923026,06270
USD23,2186924,50731
GBP28,8747430,47726
CHF25,4814126,89559
PLN5,763906,08380

Kompletní informace zde