Technologie čeká růstový závěr roku - technický náhled
Technologie čeká růstový závěr roku - technický náhled
I přes nepříznivý kalendářní faktor (listopad bývá obvykle pro akciové trhy nepříznivý) a současný nepříliš dobrý sentiment se hned několik technických indikátorů shoduje na nastupujícím růstovém trendu technologického indexu Nasdaq. Nejjednodušším a také nejsilnějším je 200SMA (klouzavý průměr). Nasdaq aktuálně kolem něho kolísá a vzhledem k převážně dobrým výsledkům technologických společností očekáváme, že se zlepšené výhledy promítnou do rostoucích cen akcií. 200SMA je aktuálně na 2072 bodech (Nasdaq na 2090 bodech). S odkazem na přiložené grafy považujeme za velmi důležité překonání úrovně 2100-2120 bodů. Tato bodová hranice (2100) je současnou 38,2% Fibonacciho retracementu (Nasdaq se po poklesu odrazil od 62,8 % návratu a posunul se nad 50% korekci) předchozího růstového trendu, současně je zde také středová hodnota střednědobého růstového trendu (cca 30 měsíců) a 20SMA (klouzavý průměr využívaný v Bollinger Band – zde je krátkodobý strop 2160 bodů). Na 2120 lze očekávat určité problémy, protože zde lze zaznamenat lidii definující současný krátkodobý klesající trend - odražení od 2120 a opětovný pokles pod 2100 indikuje pokračování poklesu). Za předpokladu překonání této úrovně se Nasdaqu otevírá růstový prostor k 2300 bodům (odhad do konce roku 2005 až leden 2006 – samozřejmě nelze očekávat jednoznačný růst, ale i přes drobné korekce by měl Nasdaq postupně atakovat uvedenou úroveň). Tolik dlouhodobé indikátory.
Překvapivě shodně vydávají nákupní signály také další indikátory. RSI se posunul nad 40 bodů, přesun do růstového trend potvrzuje také parabolic SAR a MACD. S odvoláním na tyto predikce doporučujeme postupně budovat pozice v akciích se zajímavým oceněním, kterým aktuálně nepřeje sentiment (ORCL, STX, ALTR – má před výsledky, s přesunem do přesvědčivého růstu se výrazně zvyšuje nákupní zájem i o fundamentálně slabší akcie – zde je však výrazně zvýšené riziko). Růst technologií samozřejmě povzbudí také starou ekonomiku a vzhledem k současné stagnaci (či velmi mírnému růstovému trendu) amerických trhů je vhodné alokovat finanční prostředky ve zvýšené míře právě na tyto trhy.
Tato predikce je založena na technických indikátorech, jako negativní faktor je třeba uvažovat současné obavy ze zvyšování úrokových sazeb. Významnější potvrzení zmiňovaných signálů by ale mělo změnit tržní sentiment a odstartovat cenový růst amerických akcií.
Grafy:Bloomberg
Nejnovější:
- Indexům se nakonec vzpamatovat nepovedlo
- Indexy mírně oslabují, závěr týdne v napjatém duchu
- Frankfurtská burza uzavírá páteční seanci poklesem
- Americké indexy oslabují po Trumpově eskalaci obchodní války
- Pražská burza v závěru týdne odepisovala
- Americké futures kontrakty indikují open v červeném
- Německo: Běžný účet platební bilance v květnu dosáhl přebytku 9,6 mld. EUR
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,84 %), měď (-1,58 %) a ropa (+1,13 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,67
- Důležitá změna týkající se zpracování investičních pokynů na americkému trhu dne 18. 7.