Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > O nás > Média > Tiskové zprávy > Makléři Fio vydělali od začátku roku 27%

Makléři Fio vydělali od začátku roku 27%

4.11.2003 14:28

Makléři Fio vydělali od začátku roku 27%


Tohoto zisku se jim podařilo dosáhnout při správě portfolia PortFio, jehož vývoj a složení lze sledovat na webové stránce www.fio.cz/cz/portfio.itml. PortFio je přímo napojeno na systém e-Broker a tak jsou veškeré prováděné změny či pohyby kursů akcií okamžitě přenášeny na veřejně přístupnou internetovou stránku. Makléři Fio dostali v souvislosti s vedením tohoto portfolia do správy jeden milión korun a jediný úkol: dosáhnout prostřednictvím střednědobých a spíše konzervativních investic jeho maximálního zhodnocení. Jak se zatím zdá, tak se jim daří tento úkol splňovat více než dobře.

Makléři mají při správě portfolia PortFio stejné podmínky jako běžní investoři a dosažený zisk, který aktuálně přesahuje 270.000 Kč, tak již je očištěn od všech poplatků. Při správě portfolia musí navíc makléři respektovat celou řadu pravidel, které mají jejich pozici vyrovnat s pozicí běžných klientů. Makléři tak především nesmí investovat do žádných cenných papírů, které sami dříve nedoporučili klientům ke koupi. Portfolio musí být rozloženo do více titulů kvůli snížení rizika a dále pak nesmí být prováděny žádné krátké spekulativní obchody - standardně jde o obchody s několika měsíční perspektivou, ve výjimečných případech byly pozice uzavírány v horizontu týdnů. Podle Jana Korba, vedoucího makléře, jsou do PortFia zařazovány výhradně tituly s vysokou likviditou a očekáváním ziskového vývoje.

Kam směřovaly investice makléřů?
Prostředky z portfolia makléři investovali na všech třech trzích, kde je možno prostřednictvím Fio investovat - tedy v ČR, USA s SRN. Snahou makléřů bylo podle Korba alokovat prostředky rovnoměrně mezi jednotlivé trhy tak, aby dlouhodobě nepřesahoval objem prostředků investovaných na konkrétním trhu více něž 45% celkových investovaných prostředků. Z důvodů likvidity a množství investičních příležitostí v počtu investovaných cenných papírů převažují USA, následovány SRN a ČR. Během prvního a druhého čtvrtletí se makléři soustředili na budování pozic v souvislosti s probíhajícím konfliktem v Iráku, který vedl k nižším cenám akcií. Následující obnovení optimistických očekávání, které nastalo po skončení přímého vojenského konfliktu a které bylo podpořeno fiskálními a monetárními opatřeními v USA, vedlo k postupnému růstu akciových indexů a obnovení investiční důvěry.
V třetím čtvrtletí byly proto dále navýšeny investované prostředky do jednotlivých titulů a byly též otevřeny některé nové pozice. Podnětem k zvyšování investice byly jednak makroekonomické údaje potvrzující další růstový výhled americké ekonomiky a jednak solidní výsledky firem. Zhruba polovina prostředků z portfolia je v tuto chvíli umístěna v penězích. Pro nastávající období makléři podle Korba plánují postupné navyšování pozic spolu s otevíráním nových pozic. Podle Jana Korba v druhé polovině roku 2003 nelze od akciových trhů očekávat tak výrazný růst jako na začátku roku a při volbě vhodných investičních příležitostí je třeba být opatrnější.

Nejúspěšnější investice
Mezi nejúspěšnější investice v historii PortFia patří investice do akcií ČEZu, které se od začátku roku zhodnotily o téměř 50% (48,7%), vysokých zhodnocení též bylo dosaženo u akcií německých firem Lufthansa (40,7%) a Thyssenkrupp (30,8 %). V USA lze jako nejúspěšnější investice vyhodnotit nákup akcií firmy ICOS Corporation (zhodnocení o 52 %) a akcí pojišťovacího gigantu UnumProvident Corporation.

Složení portfolia
Celkem je v současnosti v PortFiu 14 otevřených pozic, objemově největší investice mezi českými tituly představují akcie společností Unipetrol (7,3 % z majetku) a ČEZ (5,7 % z majetku), v zahraničí pak v Deutsche Telekom (6,8 % z majetku) a GE ( 6,3 % z majetku). Průměrně je v jedné pozici investováno 54.000 Kč. Z celkem 13 uzavřených pozic jich bylo 11 ziskových a jen dvě ztrátové.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6704126,03959
USD22,8051724,07083
GBP28,9097730,51423
CHF25,8769327,31307
PLN5,719096,03651

Kompletní informace zde