Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Elektronická odborná péče

Elektronická odborná péče (dále jen EOP) je projektem obchodníka s cennými papíry Fio banka, a.s., jehož implementace vyplynula z ustanovení § 15 Zákona č. 256/2004 Sb. O podnikání na kapitálovém trhu a ze stanovisek, které k obsahu těchto ustanovení vydala Komise pro cenné papíry.

Výše uvedený paragraf ukládá licencovanému obchodníkovi s cennými papíry mimo jiné poskytovat investiční služby s řádnou odbornou péčí (odst.1, písm. a) a za účelem toho zjišťovat od zákazníka jeho investiční záměry, finanční situaci a rozsah jeho znalostí a zkušeností (odst. 1, písm. b, plus odst. 3). Projekt EOP zavádí řadu automatizovaných kontrolních mechanismů, jejichž cílem je identifikovat pokyny, které by v případě svého uspokojení vystavovaly klienta většímu riziku, než jaké by odpovídalo jeho investičním záměrům, zkušenostem nebo jeho finanční situaci.

Elektronická odborná péče chrání investora před kroky, které nejsou v souladu s jeho vztahem k riziku a jeho zkušenostmi na kapitálovém trhu.

Aby obchodník Fio banka, a.s. zjistil od klienta veškeré relevantní údaje, které pro poskytování řádné odborné péče potřebuje, předkládá svým klientům tzv. Investiční dotazník , a to již při podpisu Komisionářské smlouvy. Dojde-li ke změnám v údajích, které klient takto poskytl, má kdykoliv možnost provést jejich aktualizaci buď prostřednictvím klientských pracovníků pobočky, která vede jeho obchodní účet, nebo individuálně pomocí změnového formuláře v Globálním nastavení aplikace e-Broker. Stejně tak má klient kdykoliv možnost údaje opravit, jestliže tyto byly uvedeny nesprávně nebo nepřesně. Platnost dat uvedených v dotazníku je jeden rok ode dne jeho poslední aktualizace, po vypršení této lhůty bude podání nového pokynu umožněno až po jejich aktualizaci nebo potvrzení, že nedošlo k žádným změnám.

Jestliže kontrolní mechanismy EOP již při podávání pokynu klientem vyhodnotí, že realizace pokynu představuje pro klienta potenciálně zvýšené riziko, jehož podstoupení nemusí být v souladu se skutečnostmi uvedenými v Investičním dotazníku, systém odeslání takového pokynu pozastaví a klientovi zobrazí příslušnou varovnou hlášku. Jestliže klient s podstoupením takového rizika i přes toto varování souhlasí, provede autorizaci pokynu opakovaným stisknutím tlačítka „Odeslat". V opačném případě nebude takový pokyn vůbec přijat ke zpracování. Pokud však obchodník v rámci EOP vyhodnotí informace sdělené v Investičním dotazníku tak, že klientovi takovéto investování do akcií zásadně nedoporučuje, bude zpracování případného pokynu trvale odmítnuto bez možnosti jeho autorizace odsouhlasením podstupovaného rizika.

V případě problémů, na které v souvislosti s EOP narazíte, se neváhejte obrátit na Vaši pobočku nebo položte totaz prostředním odkazu Fio servis, který je přístupný z aplikace e-Broker.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6485226,01648
USD22,7341423,99586
GBP28,7404730,33553
CHF25,6842827,10972
PLN5,706546,02326

Kompletní informace zde