Alphabet nemusí prodat Chrome, rozhodl federální soud
Federální soud včera rozhodl, že technologický konglomerát Alphabet nemusí v rámci antimonopolního sporu prodat svůj internetový prohlížeč Google Chrome ani operační systém Android. Firma ale bude muset sdílet část dat z vyhledávání s konkurenty a ukončit exkluzivní dohody, které ji zvýhodňovaly jako výchozí vyhledávač. Dál však může vyplácet vysoké platby Applu za přednastavení svého vyhledávače.
Komentáře analytiků
Podle analytika Douga Anmutha z JPMorgan byla uložená opatření mnohem příznivější, než se očekávalo. Soud navíc vzal v úvahu, že se díky generativní AI rychle mění prostředí ve vyhledávání, což posiluje argument, že není nutné přijímat tvrdší zásahy.
Analytik Ronald Josey ze Citi řekl, že rozhodnutí odpovídá očekáváním a odstraňuje nejistotu, která na akciích visela. Analytik ale dodává, že Google pravděpodobně podá odvolání, které se může táhnout několik let.
Analytička Nat Schindler ze Scotiabank označila verdikt za mnohem příznivější, než se čekalo. Klíčové podle ní je, že Google nebude muset odprodat Chrome ani Android a soud také konstatoval, že Android nebyl využit k nezákonnému omezování konkurence.
Představení společnosti
Zajímá vás společnost Alphabet? Přečtěte si první a druhý díl podrobného představení společnosti.
Akcie Alphabet
Akcie Alphabet třídy A (GOOGL) v předburzovní fázi obchodování rostou o 5,69 % na 223,38 USD. Akcie třídy C (GOOG) posilují o 5,38 % na 223,39 USD. S akciemi Alphabet mohou klienti Fio banky obchodovat také na RM-SYSTÉMu pod tickerem BAAGOOGL, kde dnes přidávají 2,47 % na 4 500 Kč.
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Michal Šnobl
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Wall Street otevírá po reportu z trhu práce v zeleném
- Google definitivně neuspěl ve sporu o pokutu 4,1 mld. EUR za zneužití postavení Androidu
- Alphabet nahradí v indexu Dow Jones společnost Verizon Communications
- Google údajně zadal u Intelu objednávku na více než 3 miliony TPU, zájem prý projevuje i NVIDIA
- Alphabet plánuje získat 80 mld. USD emisí nových akcií, Berkshire odkoupí akcie za 10 mld. USD
Nejnovější:
- Frankfurtská burza zakončila týden v zelených hodnotách
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Wall Street zůstane kvůli svátku zavřená
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+3,43 %), zlato (+1,74 %), zemní plyn (+1,66 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,2
- Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ve službách v červnu podle konečných dat na 49,4 b.
- Německo: Index nákupních manažerů PMI ve službách v červnu podle konečných dat vzrostl na 48,6 b
- Pražská burza na začátku obchodování roste
- Frankfurtská burza v úvodu pátečního obchodování posiluje
- Gen Digital: Zacks zvyšuje cílovou cenu na 27 USD při potvrzení doporučení „neutral“




