ČEZ ukončuje jednání s Inercomem, proces prodeje bulharských aktiv však pokračuje dál
ČEZ na svém twitterovém účtu oznámil, že ruší kupní smlouvu se společností Inercom o prodeji bulharských aktiv. Důvodem je zmaření splnění odkládacích podmínek (a tím i vypořádání smlouvy) protiprávním jednáním bulharského státu, uvedl ČEZ.
ČEZ s Inercomem podepsal kupní smlouvu loni v únoru (ČEZ ve svých výkazech uvádí cenu 326 mil. EUR, tedy cca 8,4 mld. Kč). V červenci 2018 však transakci zamítl bulharský antimonopolní úřad a celá záležitost se tím zkomplikovala. I přes snahu odblokovat situaci, podání správních žalob jak ze strany ČEZu, tak Inercomu, ke změně postoje antimonopolního úřadu nedošlo. ČEZ tak koncem roku 2018 reagoval na vzniklou situaci a začal paralelně jednat s druhým zájemcem, s firmou India Power (informovali jsme zde). V úvodu letošního roku se pak objevil další uchazeč, konkrétně společnost Eurohold. Tyto dvě společnosti pak začátkem dubna podaly závazné nabídky na bulharská aktiva ČEZu (komentovali jsme zde).
Vzhledem k danému vývoji měl ČEZ na ukončení smlouvy s Inercomem právo a tento krok není překvapivý. ČEZ se tak nyní bude soustředit na vyjednávání s výše uvedenými firmami, prodej aktiv je tedy nadále v běhu. Jak již management ČEZu uvedl na konferenčním hovoru (komentováno zde), celou záležitost ohledně prodeje bude chtít vyřešit do konce letošního roku.
Dnešní zprávu vnímáme neutrálně.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Finální studie proveditelnosti potvrdila realizovatelnost projektu těžby a zpracování lithia
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski snižuje cílovou cenu na 910,6 Kč se stálým doporučením „sell“
- Minoritáři ČEZu podali žalobu na stát kvůli windfall tax
- ČEZ: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 990 Kč při stávajícím doporučení „reduce“
- ČEZ: konferenční hovor s managementem
Nejnovější:
- Americké indexy uzavírají kladně
- Americké indexy posilují
- Zvyšujeme cílovou cenu na akcie Kofola ze 410 Kč na 484 Kč, potvrzujeme doporučení "držet"
- Carnival Corp. reportovala za 4Q, očištěný zisk na akcii meziročně vzrostl a předčil očekávání
- Frankfurtská burza na konci týdne mírně posílila
- Colt CZ: Německá armáda si vybrala pistoli České zbrojovky
- Pražská burza plošně rostla
- Paychex, poskytovatel mzdových a HR služeb, reportoval výsledky za 2Q dle očekávání
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v prosinci podle konečných dat na 52,9 b.
- USA: Prodeje existujících domů v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % při očekávání růstu o 1,2 %




