Ropné rafinérie mají v zimě z výroby benzínu větší zisky než z topného oleje
Mírná zima je poměrně častým tématem pro americký ropný a plynový průmysl. Cena zemního plynu již zaznamenala 14letá minima a nižší poptávka po topném oleji se negativně projevuje i na ceně surové ropy. Nicméně mírná zima je i v Evropě, kde zásoby topného oleje rostou navzdory sezónně vyšší poptávce. Což se negativně projevuje na rafinérských maržích, přičemž se jedná o globální problém. Pro americké rafinérie je Evropa významným trhem, kde prodávají rafinérské produkty. Zajímavostí je, že některé tankery se nedávno uprostřed Atlantského oceánu otočily, protože v Evropě nemohly najít kupce.
Pro ropný průmysl je důležitý tzv. crack spread, což je zjednodušeně rozdíl mezi rafinérským produktem a cenou surové ropy. V létě jsou vyšší ceny benzínu než v zimě, zatímco topný olej stojí v zimě více než v létě. V případě, že by cena surové ropy byla po celý rok konstantní.
Každý prosinec alespoň od roku 2006 (podle dostupných údajů) byl měsícem, kdy topný olej (Heating oil, Gas Oil) byl pro rafinérie ziskovější než benzín. Tzn., že výrobou topného oleje v zimě rafinérie získá více peněz než výrobou benzínu. Tento rok je ale specifický tím, že je to přesně naopak.
Následující graf ukazuje vývoj ziskovosti z výroby benzínu (Gasoline profit – bílá křivka) a topného oleje (Gasoil profit – modrá křivka). Je vidět, že pro rafinérie není klíčová cena surové ropy, ale její cena v relaci k prodejní ceně produktů ( v létě se cena ropy WTI pohybovala kolem 60 dolarů). Od poloviny listopadu se ziskovost benzínu začala zvyšovat, zatímco u topného oleje klesala. Nyní je v zimě ziskovější vyrábět benzín, což není obvyklé.
Poptávka po benzínu je obecně stimulována díky nízkým cenám surové ropy a mírná zima poptávce rovněž pomáhá. Cena benzínu se tedy zvyšuje, tím jak roste poptávka v USA a v Evropě. Na druhé straně mírná zima stlačí cenu topného oleje níže, ale domácnosti poptávku příliš nezvýší.
Podle konzultantské společnosti Petromatrix se prodeje benzínu v listopadu meziměsíčně zvýšily o 6,1 %, což je nejvíce za posledních 11 měsíců. V Itálii se prodeje zvýšily o 2,4 %, zatímco ve Velké Británii v říjnu vzrostly o 4,1 %.
Spotřeba benzínu v USA se ve čtyřech týdnech končícím 11. prosince se v průměru pohybovala kolem 9,2 mil. barelů za den, což je v tomto období roku nejvíce od roku 2007.
Nízká poptávka po topném oleji se projevuje i v rostoucích zásobách. Druhý graf ukazuje vývoj zásob topného oleje v evropských přístavech ARA (Amsterdam, Rotterdam a Antwerpy).
Do Evropy se v poslední době ve větší míře dodává diesel a topný olej z Blízkého východu a Indie.
Vysoká poptávka po benzínu pomáhá navyšovat ziskovost u výroby nafty na osmiletá maxima, protože naftu lze využít při výrobě benzínu. Poptávka po naftě se zvyšuje i díky vyšší petrochemické poptávce v Asii.
O změnách v dodávkách ropy do Evropy a dopadu na evropský rafinérský sektor jsme informovali zde.
Zdroj: Bloomberg
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Americké futures kontrakty nepatrně posilují
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-2,14 %), ropa (-1,29 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 22,2
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 9. květnu vzrostl o 1,1 %
- Cestovní společnost TUI zaznamenala ve 2Q meziroční pokles letních rezervací
- ČR: Běžný účet platební bilance za březen dosáhl 42,54 mld. Kč při očekávání 29 mld. Kč
- Stručné shrnutí výsledků společností Daimler Truck, E.ON, Brenntag a Porsche Automobil
- Frankfurtská burza nepatrně posiluje, výsledky zveřejnily Daimler Truck, E.ON, Brenntag a Porsche
- Akcie na pražská burze se obchodují bez větších změn, ČEZ zítra zveřejní výsledky hospodaření
- Akciový výhled