Visa zveřejnila výsledky za fiskální rok 2015 a akvizici Visa Europe
Společnost Visa, provozovatel největší světové platební sítě, dnes zveřejnila výsledky hospodaření za fiskální 4Q 2015.
Po čtvrtečních výsledcích hlavního konkurenta MasterCard, dnes svá kvartální čísla reportovala také Visa.
Výsledky společnosti Visa za 4Q 2015 | ||||
---|---|---|---|---|
4Q 2015 | Konsensus 4Q 2015* | 4Q 2014 | ||
Výnosy (mld. USD) | 3,57 | 3,57 | 3,23 | |
Čistý zisk (mld. USD) | 1,51 | 1,53 | 1,36 | |
Čistý zisk na akcii (EPS, USD/a) | 0,62 | 0,63 | 0,54 |
*průměr z odhadů dle agentury Bloomberg
Celkový objem realizovaných transakcí vzrostl meziročně o 7,9 % (10,2 % při konstantním měnovém kurzu) na 1,88 bilionu USD. Z toho 832 mld. USD (+9,4 %, +11,2 % při konstantním měnovém kurzu) připadalo na kreditní karty a 1 052 mld. USD (+6,8 %, +9,4 % při konstantním měnovém kurzu) na karty debetní.
Nejrychlejší růst objemu transakcí společnost zaznamenala v USA (+9,2 % na 756 mld. USD) a v Asii a Tichomoří (+9,1 % na 506 mld. USD). Nejpomaleji rostl objem transakcí v Kanadě (+2 % na 66 mld. USD).
Vedle finančních ukazatelů za 4Q, respektive celý fiskální rok 2015, Visa v dnešním prohlášení oznámila dosažení dohody o nákupu Visa Europe. Výše zmíněná akvizice bude Visu stát 23,4 mld. USD (21,2 mld. EUR). Visa zaplatí 16,5 mld. EUR v hotovosti předem a po čtyřech letech od akvizice doplatí další 4,7 mld. EUR. Zprávy z minulého týdne naznačovaly, že Visa a Visa Europe jsou v pokročilé fázi jednání. Nejčastěji skloňovanou částkou bylo 22 mld. USD. Visa a Visa Europe se rozdělily v roce 2007.
Visa v rámci dnes zveřejněných hospodářských výsledků poskytla také výhled pro fiskální rok 2016. V tom společnost očekává přibližně 10% růst tržeb. Negativní vliv silného dolaru na tržby společnost odhaduje na úrovni 3 %. V příštím roce společnost očekává volné cash flow 7 mld. USD.
Visa dnes také odsouhlasila nový program zpětného odkupu akcií v objemu až 5 mld. USD.
Akcie společnosti (V) oslabují po dnešních výsledcích v pre-marketu o 1,5 % na 76,5 USD.
Zdroj: Bloomberg, Visa
Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Visa ve 3Q zaznamenala dvouciferný růst výnosů, výhled na celý rok ponechala beze změny
- Americké akcie oslabují v reakci na izraelský útok na íránská jaderná zařízení
- Visa reportovala silný očištěný zisk na akcii a oznámila nový program zpětného odkupu akcií
- Visa oznámila výsledky za 1Q, vyhlíží dvouciferný růst očištěného zisku na akcii v roce 2025
- Wall Street v úvodu mírně roste, Super Micro Comp. klesá po rezignaci EY na pozici jejího auditora
Nejnovější:
- Realitní společnost CTP zveřejnila výsledky za 1H a potvrdila celoroční výhled
- Akcie v asijsko-pacifickém regionu klesají, japonský trh však roste díky dohodě o zmírnění cel
- Akciový výhled
- Evropské futures před otevřením trhů oscilují kolem nuly
- Očekávané události: CPI, míra nezaměstnanosti (ČR)
- Wall Street v závěru většinu ztrát umazala
- S&P 500 klesá
- Index DAX dnes posílil o 1,1 %
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 1. srpnu vzrostly o 7 mld. kubických stop při očekávání 9 mld.
- USA: Velkoobchodní zásoby v červnu dle konečných dat vzrostly o 0,1 %