Exxon Mobil se soudí s vládou USA
Největší americká společnost těžící ropu Exxon Mobil se soudí s vládou USA kvůli ropnému poli Julia v Mexickém zálivu. Předmětem sporu je to, komu patří miliarda barelů, která by se z něho dala vytěžit.
Odhad velikosti ropného pole byl poprvé zveřejněn minulý týden, ačkoli se spor datuje již od října roku 2008. Právě o měsíc později měl společnosti skončit desetiletý pronájem pole, a společnost tak požádala o pětileté prodloužení smlouvy. Společnost však podle ministerstva vnitra a následně i soudu nepředložila dostatečný důkaz o „odhodlání" produkovat na daném místě ropu (například nějaký konkrétní plán těžby). Regulátoři jsou ohledně nevyužívaných pronájmů poměrně striktní, poněvadž tak vládě utíkají daně. Jejich „přísnost" je také podmíněna jejich ochranou své pověsti po loňské katastrofě společnosti British Petroleum. Tehdy BP žádalo (úspěšně) na poslední chvíli regulatorní úřady o povolení ke změně v designu těžebních zařízení, což podle některých vyšetřovatelů přispělo k následnému chaosu. Podle společnosti Exxon Mobil i dalších ropných společností je však udělování prodloužení pronájmů denním chlebem a toto odmítnutí bylo velmi překvapivé. K objevu došlo ve spolupráci s norskou společností Statoil, která drží 50 % ropného pole Julia. Statoil dle svých slov podal žalobu na ministerstvo vnitra toto pondělí s vyjádřením, že požadavek o prodloužení nájmu takového typu nebyl ještě v historii nikdy zamítnut.
Poplatky za pronájem ropného pole Julia by se vzhledem k aktuálním cenám ropy mohly vyšplhat na 10,95 mld. USD. Pokud by se vláda rozhodla pronájem pole společnostem skutečně odejmout, znamenalo by to nejen oddálení příjmů do státní kasy, ale také vzkaz ropným společnostem, že v případě ropného nálezu musí začít těžit co nejrychleji.
Objev pole Julia je považován za největší v Mexickém zálivu od objevu pole Thunder Horse společností BP v roce 1999, dokonce by jej mohl i předčít. Objev je také znamením, že v Mexickém zálivu společnosti stále ještě mají co objevovat.
V soudním sporu se jedná pouze o dvě z pěti částí pole Julia. Zbylé tři části jsou společnosti pronajaté do roku 2013.
Zdroj: WSJ, Rigzone, Justia.com
Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
Nejnovější:
- Eurozóna: Index produkčních cen v březnu meziročně vzrostl o 1,9 % s očekáváním růstu o 2,3 %
- ČEZ: Krajský soud v Brně zablokoval podepsání smlouvy o výstavbě reaktorů s KHNP
- Palantir oznámil výnosy v 1Q nad očekávání a navýšil výhled, analytici se vyjádřili k valuaci akcie
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,17 %), zemní plyn (+2,11 %) a zlato (+1,87 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,97
- DAX v úvodu ztrácí, výsledky zveřejnil Fresenius Medical Care a MTU Aero Engines
- Eurozóna: PMI ve službách za duben dle konečných dat na 50,1 b. při očekávání 49,7 b.
- Německo: Index nákupních manažerů PMI ve službách v dubnu dle konečných dat na 49,0 b.
- Pražská burza v úvodu obchodování posiluje
- ČR: CPI v dubnu dle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,8 % při očekávání růstu o 2,1 %