Microsoft překonal odhady, na některých trzích ale zaostává
Microsoft, největší světový výrobce softwaru, včera po uzavření zveřejnil výsledky za čtvrtý kvartál svého fiskálního roku a tím pádem i celý fiskální rok. Tržby i zisk překonaly konsensus hlavně díky vyšší poptávce společností a nižší než očekávané míře zdanění.
Tržby Microsoftu vzrostly v jeho závěrečném účetním kvartále meziročně o 8,28 % na 17,367 mld. USD, o necelé procento tak překonaly analytický konsensus. Čistý zisk vzrostl meziročně o 30 % na 5,874 mld. USD, což překonalo konsensus o pětinu a bylo do dokonce výše, než se pohybovaly nejvyšší odhady. Stejně pak dopadl čistý zisk na akcii při 69 centech, když analytici očekávali 57,9 centů.
Co se týče celoročního výkonu společnosti, prodeje společnosti vzrostly meziročně o 11,94 % na 69,943 mld. USD, zisk na akcii pak o 28,1 % na 2,69 USD.
Společnosti se dařilo hlavně díky rostoucím prodejům velkým společnostem napříč svými divizemi, u poptávky spotřebitelů jsme byli naopak svědky poklesu poptávky z důvodu konkurence Applu a Googlu. Microsoft tratí na tom, že výrobci tabletů neukazují vysoký zájem o implementaci operačního systému Windows, ani na trhu s mobilními telefony se Microsoftu nedaří. Microsoft také zvýšil podíl zahraničních tržeb na celkových tržbách a podařilo se mu tak snížit efektivní míru zdanění oproti loňskému roku o 7 %.
Tržby divize Windows & Windows Live, která stojí za operačním systémem windows a produkcí osobních počítačů, vykázala tržby 4,74 mld. USD, které tak oproti loňským 4,781 mírně poklesly. Přibližně tři čtvrtiny z této částky pochází z prodeje operačního systému windows výrobcům osobních počítačů, kteří systém na počítač nainstalují ještě před jeho prodejem. Tržby z prodejů počítačů společnostem vzrostly ve čtvrtém kvartále o 8 %, zatímco poptávka menších spotřebitelů poklesla, což bylo způsobeno především 41 % poklesem prodejů netbooků. Podobného vývoje jsme byli svědky již v případě IBM, když se dochází k posunu poptávky spotřebitelů k smartphonům či rozličným produktům Applu. Celkově počítačový trh vzrostl o asi 1 až 3 % a tržby byly negativně poznamenány faktem, že k růstům docházelo hlavně na rozvojových trzích, kde jsou všeobecně o něco nižší prodejní ceny.
Růstu se dočkala divize Server and Tools, která má na starosti produkty jako Windows Server či Microsoft SQL Server. Divize vykázala 4,643 mld. USD po loňských 4,15 mld. USD.
Tržby divize online služeb, která zodpovídá například za Bing či MSN a její tržby pocházejí zejména z vyhledávání a internetové reklamy, sice vzrostly na 662 ml. USD z loňských 568 ml. USD, nicméně divize již tradičně vykázala provozní ztrátu, tentokrát 728 ml. USD. Microsoft se vysokými investicemi snaží nabourat dominanci Googlu na tomto trhu, nicméně zatím bez výraznějších úspěchů, a to i přes spolupráci s Yahoo!. Za celý rok znamenala divize pro Microsoft provozní ztrátu 2,557 mld. USD.
Obchodní divize Microsoftu, kde 90 % tržeb pochází z prodejů balíčku Microsoft Office, zaznamenala růst tržeb o 7 % na 5,777 mld. USD. Společnosti se opět dařilo na poli prodejů společnostem, kde tržby vzrostly o 12 %, respektive 494 ml. USD, hlavně díky prodejům a licencování Office 2010, zatímco tržby z prodejů spotřebitelům poklesly o 8 %, respektive 93 ml. USD.
Tržby divize Entertainment, která má na starosti například Xbox 360, vzrostly o 30 % na 1,485 mld. USD.
Společnost také velmi těžila z nižší efektivní míry zdanění. Zatímco pro rok 2010 byla efektivní míra zdanění 25 %, letos to bylo pouze 18 %. Efektivní míra zdanění pro uplynulý kvartál byla dokonce 7 %. Microsoft za to vděčí svým operačním centrům v Irsku, Singapuru a Portoriku. Zisk před zdaněním pocházející z USA byl v roce 2010 9,6 mld. USD a tvořil 38 % celkového zisku před zdaněním. Letos to bylo 8,9 mld. USD, což představuje 32 % letošního zisku před zdaněním.
Analytici oslovení agenturou Bloomberg doporučovali v 23 případech kupovat a v jednom případě prodávat akcie Microsoftu, v 11 případech zaujímalo neutrální stanovisko. Průměrný cíl byl 32,55 USD.
Akcie společnosti (MSFT) předvedly v poobchodní fázi velmi volatilní obchodování, nakonec se stabilizovaly na oficiálním závěru 27,50 USD.
Zdroje: Microsoft, Bloomberg
Pavel Šlechta, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Microsoft ve 3Q překonal očekávání v klíčových metrikách, hlavním tahounem zůstávají cloud a AI
- Wall Street výrazněji ztrácí, Nasdaq -1,8 %
- Microsoft reportuje za 2Q, překonání analytického očekávání bylo zastíněno výnosy cloudových služeb
- Čínská společnost DeepSeek konkuruje nejpokročilejším AI modelům
- Americké akcie v úvodu obchodování posilují, velmi se daří sektoru polovodičů
Nejnovější:
- Nvidia a AMD vedou růst amerických akcií na začátku obchodování
- Americké futures kontrakty nepatrně posilují
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-2,14 %), ropa (-1,29 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 22,2
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 9. květnu vzrostl o 1,1 %
- Cestovní společnost TUI zaznamenala ve 2Q meziroční pokles letních rezervací
- ČR: Běžný účet platební bilance za březen dosáhl 42,54 mld. Kč při očekávání 29 mld. Kč
- Stručné shrnutí výsledků společností Daimler Truck, E.ON, Brenntag a Porsche Automobil
- Frankfurtská burza nepatrně posiluje, výsledky zveřejnily Daimler Truck, E.ON, Brenntag a Porsche
- Akcie na pražská burze se obchodují bez větších změn, ČEZ zítra zveřejní výsledky hospodaření