Glencore chystá historicky největší IPO na hlavním londýnském trhu
Obchodník s komoditami Glencore International potvrdil cenu primárně upisovaných akcií ve výši 530 pencí na akcii, což oceňuje společnost na 59,2 mld. USD.
O roku 1974, kdy byl Glencore založen, vyrostl v monstrum zabývající se výrobou, prodejem i distribucí širokého spektra komodit od hliníku, niklu a mědi přes ropu a uhlí až po cukr a bavlnu. Glencore vlastní podíl v řadě společností, mezi něž patří i 34% podíl v těžařské společnosti Xstrata. Ta patří do indexu FTSE 100.
Glencore prodal 1,14 mld. akcií institucionálním investorům při ceně 530 pencí za kus. Švýcarská společnost, která bude primárně upsána v Londýně a v zápětí také v Hongkongu, nastavila 4. května cenové rozpětí mezi 480 a 580 pencí za akcii. Společnost také upsala 31,25 mil. akcií investorům v Hongkongu za cenu 66,53 hongkongských dolarů za kus.
Generální ředitel Ivan Glasenberg uvedl, že nabídka Glencoru vzbudila po světě velký zájem a byla významně přeupsána.
Očekává se, že Glencore vstoupí do londýnského indexu FTSE 100 24. května.
Zdroj: MarketWatch
Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- USA: rally, Nasdaq +2,27 %
- Shutdown v USA se chýlí ke konci, indexy rostou
- Frankfurtská burza na úvod týdne posílila
- Pražská burza v úvodu nového týdne rostla, zítra představí výsledky ČEZ
- Americké akcie rostou díky sílícím nadějím na ukončení vládního „shutdownu“ v USA
- Americké futures kontrakty posilují, Nasdaq 100 futures +1,46 %
- Makroekonomický výhled pro tento týden: Index CPI (ČR, Německo), vývoj HDP v eurozóně
- Potravinářská společnost Tyson Foods zveřejnila očištěný zisk na akcii za 4Q nad očekáváním
- Vývoj cen komodit: Stříbro +3,89 % na 50,015 USD za unci
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,98




