Odráží se cena mědi ode dna?
Cena mědi roste třetí den, Čína oznámila snížení dovozů této komodity.
Čína, největšího spotřebitel mědi, dnes oznámila o 14 % nižší dovozy mědi v dubnu než v březnu. Mohou za to vyšší zásoby tohoto kovu, které stlačují lokální ceny a snižují tak poptávku po dražší dovážené mědi. Podle dnes zveřejněné zprávy čínského celního úřadu (General Administration of Customs) se dovozy mědi snížily v dubnu z 304 299 tun na 262 676 tun, loni v dubnu Čína přitom importovala dokonce 436 645 tun. Nelze tedy mluvit pouze o sezónním snížení. Čínská produkce mědi přitom v březnu dosáhla rekordních 470 000 tun, hlavně kvůli tomu, že mnoho japonských společností zpracovávajících měď bylo nuceno pozastavit výrobu a poplatky za zpracování mědi tak vystřelily vzhůru. Čínské zásoby tohoto kovu se v dubnu vyšplhaly na 650 000 tun, které odpovídají zhruba čtyřtýdenní spotřebě země. Podle analytika Stephena Briggse z BNP Paribas zásoby země pocházejí hlavně z roku 2009, kdy byla cena mědi relativně nízko, a jak se budou nyní snižovat, na trhu se opět mohou projevit obavy z nedostatečné světové produkce.
Mezi Čínou a zbytkem světa existuje takzvaná „negativní arbitráž", kdy se lokální ceny mědi na šanghajské burze pohybují o něco níže než na londýnské burze kovů. Tento rozdíl se snižuje a podle analytika Pang Juana by se čínský import měl v květnu opět o něco zvýšit.
Cena mědi v posledních dnech klesala v reakci na posilující dolar a horší makroekonomická data z USA i Německa, která indikovala pomalejší než předpokládaný růst těchto ekonomik.
Zatímco ještě nedávno se hovořilo o převisu poptávky po mědi nad nabídkou, dnešní růst ceny mědi však někteří analytici vysvětlují právě naopak - snížení obav z přílišného převisu nabídky nad poptávkou. Spekuluje se také o tom, že nižší cena ropy by mohla napomoci zotavování světových ekonomik.
Cenu mědi dnes mohou ovlivnit zprávy o čínské inflaci a průmyslové výrobě, které budou zveřejněny dnes v noci. Analytici předpokládají pokles inflace z březnových 5,4 % na 5,2 % v dubnu a zpomalení průmyslové výroby z 14,8 % na 14,6 %.
Polovina analytiků oslovených agenturou Bloomberg očekává růst ceny mědi a přibližně třetina pak pokles.
Červnový kontrakt na měď (HGM1) si dnes připisuje 1,3 % na 4,061 USD za libru.
Pavel Šlechta, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Wall Street přerušuje dlouhou sérii růstů a klesá
- Americké trhy mírně v záporu
- Frankfurtská burza na začátku týdne vzrostla o více něž procento
- Pražská burza mírně ztratila, Komerční banka bez nároku na dividendu klesá o -6,32%
- Akcie Berkshire Hathaway oslabují po Buffettově oznámení odchodu do důchodu
- USA: Index PMI ve službách v dubnu dle konečných dat na 50,8 b. při očekávání 51,2 b.
- Tyson Foods reportoval smíšená čísla za 2Q, segmentu hovězího masa se vede hůře, než trh očekával
- Americké futures kontrakty oslabují, Nasdaq 100 futures -0,95 %
- ON Semiconductor zveřejnila lepší než očekávané výsledky za 1Q
- Berkshire Hathaway v 1Q navýšila hotovost na rekordních 347,7 mld. USD