... a ceny komodit nadále rostou
Ignorujíce prohlášení Goldman Sachs o nadhodnocení komodit a doporučení k jejich prodeji před pár týdny se ceny komodit vydávají stále výše a dávají tak za pravdu třeba společnosti Morgan Stanley.
Objem kontraktů na komodity se zvyšuje každým rokem. Podle americké Commodity Futures Trading Comission (Komise pro obchodování s future kontrakty na komodity) fondy investující do komodit drží 1,49 milionů futures a options kontraktů, což je o 57 % více než loni. Podle vedoucího oddělení zodpovědného za studium cen komodit společnosti Morgan Stanley Husseina Allidina, jsou zásoby prakticky všech komodit od kukuřice přes zlato stále nízké a poptávka se bude zvyšovat. Vybírat zisky by proto bylo předčasné. S tím by nesouhlasila společnost Goldman Sachs, podle jejíchž prohlášení z 11. a 15. dubna cena komodit neodráží poptávku a nabídku a pravděpodobně spadne v rozmezí tří až šesti měsíců. Další zajímavé vyjádření pochází od Waltera Hellwiga, analytika BB&T Wealth Management, který před dvěma lety předpověděl pád cen komodit před dvěma lety. Podle něho je důležité soustředit se na základní principy. Rostoucí poptávka založená na světovém růstu, a omezení nabídky prý stále mluví jasně a během následujících tří měsíců očekává růst.
Goldman Sachs doporučil investorům nákup komodit začátkem prosince 2010. Konkrétně doporučil koš sestávající se z ropy, mědi, bavlny, platiny a sojových bobů. Předtím, než od stejné společnosti přišlo doporučení k vybrání zisků, tento koš posílil o 25 %. Goldman Sachs se odkazoval na klesající poptávku po mědí a platině z důvodu zemětřesení v Japonsku, klesající světovou poptávku po ropě a nižší odhadovaná rizika rozšíření krize na Středním Východě. Společnost však stále doporučovala nákup sojových bobů a zlata.
Od doby, kdy Goldman Sachs 11. dubna zrušila své nákupní doporučení pro koš komodit měřený indexem GSCI, vzrostl tento index o 0,4 %. Měď od té doby poklesla o 9,1 %, bavlna ze svého maxima 7 března odepsala 29 %. Na druhou stranu ropa a zlato nadále získávaly.
Morgan Stanley 29. dubna sdělil v telefonickém rozhovoru, že stále předpokládá výrazné růsty ropy a kukuřice, dále pak mírnější růsty zlata a pšenice. Opačnou pozici společnost doporučuje na cukr, zemní plyn, bavlnu a kávu.
Rostoucí ceny komodit mají dalekosáhle dopady na globální ekonomiku. Podle Spojených národů dosáhly ceny potravin v únoru svého rekordního maxima, což podle Světové banky přispělo k tomu, že 44 milionů lidí spadlo v loňském roce pod hranici chudoby. Podle některých analytiků by také rostoucí cena ropy mohla způsobit fundamentální posun v poptávce po této komoditě. Rostoucí ceny komodit navíc přispívají k růstu inflace, se kterou se nyní v době zotavování z recese potýká mnoho světových velmocí.
Pavel Šlechta, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Zámoří uzavřelo se zisky
- Wall Street opět září
- Index DAX v pátek posílil
- Boeing je údajně blízko dohodě s ministerstvem spravedlnosti v případu pádu dvou letadel
- Komerční banka: JPMorgan snižuje cílovou cenu z 970 Kč na 950 Kč se stávajícím doporučením
- Americké indexy otevírají páteční seanci v zeleném, výsledky reportoval Applied Materials
- Pražská burza v pátek rostla
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan dosáhl v květnu dle předběžných dat 50,8 b.
- Applied Materials reportovaly výsledky za 2Q, výhled na 3Q trhy nenadchl
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+2,17 %), zlato (-1,36 %) a pšenice (-1,22 %)