HDP ve 4. čtvrtletí rostlo pouze o 1,5%!
HDP ve 4. čtvrtletí rostlo pouze o 1,5%!
Dnes v 9:00 vyšla statistika hrubého domácího produktu za 4. čtvrtletí 2002. HDP v tomto období vzrostl meziročně (ve stálých cenách) o 1,5% (očekával se růst o 2,0%). Zároveň byl revidován růst ve 3. čtvrtletí 2002 z 2,7% na 1,7%. Za celý rok 2002 tak rostla ekonomika průměrným tempem 2,0%; očekávaný roční růst (podle ČSÚ) byl kolem 2,5%. Kurz koruny na tyto informace reagoval prudkým oslabením.
Hlavním zdrojem růstu byla soukromá spotřeba, která se ve 4. čtvrtletí meziročně zvýšila o 3,8%. Obrovský nárůst zaznamenala spotřeba vlády - ta ve 4. čtvrtletí meziročně narostla o 7,1%. Investice se zvýšily pouze o 1,3%. V bilanci zahraničního obchodu byl nárůst vývozů o 1,2% převážen zvýšením dovozů o 4,9%. V běžných cenách se HDP zvýšil o 4,6%, což znamená, že celková cenová hladina v ekonomice se zvýšila o 2,6%.
ČSÚ dále revidoval růst ekonomiky v roce 2001 - a to z 3,1% na 3,3%. V prvním čtvrtletí letošního roku pak očekává růst HDP o 1,3%.
Nejnovější:
- Pražská burza v úvodu mírně posiluje, Primoco zveřejnilo výsledky za 9M, zítra začíná Start Day
- Erste: Autonomous Research zvyšuje cílovou cenu akcií na 107,38 EUR při stálém doporučení outperform
- Erste: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 105 EUR se stálým doporučením „buy“
- Akciový výhled
- Gen Digital: Zacks snižuje cílovou cenu na 27 USD při stálém doporučení "neutral"
- Erste: Barclays zvyšuje cílovou cenu z 84 EUR na 86 EUR se stávajícím doporučením "Equalweight"
- Erste: BNP Paribas zvyšuje cílovou cenu na 90 EUR se stávajícím doporučením „neutral“
- Výrobce bezpilotních letadel Primoco reportoval za 9M a snížil celoroční výhled
- Evropské futures kontrakty mírně posilují
- Očekávané události: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě (ČR), Bilance státního rozpočtu (ČR)




